پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰

گفتگوی سلامت آنلاین با یک مقام مسئول وزارت بهداشت:

دو نکته مهم درباره سلامت مردان

غذا خوردن مرد سرطان تغذیه کچل طاسی شیرنی سبزیجات میوه

سلامت آنلاین- مدیر برنامه‌های بهبود تغذیه در مراکز جمعی وزارت بهداشت گفت: داشتن الگوی تغذیه‌ای مناسب و مغذی، چکاپ پزشکی و مراجعه بموقع به پزشک، دو نکته مهمی است که در سلامت مردان کمتر به آن توجه شده است.

دکتر رضا عزتیان در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به کم تحرکی مردان در محیط های کاری افزود: با توجه به اتوماسیون شدن فرآیندهای کاری حتی در محیط های صنعتی، مردان دچار کم تحرکی هستند که این مساله زمینه را برای ابتلا به برخی بیماری ها فراهم می کند.

وی ادامه داد: نکته دیگری که کمتر مورد توجه قرار گرفته، بحث تغذیه است. مردان اول صبح، صبحانه صرف کرده و ظهر نیز غذای سنگینی میل می کنند و تصورشان این است که هر چه غذا سنگین تر باشد، مردانه تر است. این نوع تغذیه، سلامتی فرد را به خطر انداخته و زمینه را برای بروز انواع بیماری های قلبی و عروقی، چاقی و دیابت که این ها، جز ریسک فاکتورهای مردان ایرانی هستند، فراهم می کند، این در حالیست که زنان در مقایسه با مردان، توجه بیشتری به نحوه تغذیه خود دارند.

مدیر برنامه‌های بهبود تغذیه در مراکز جمعی وزارت بهداشت از بی توجهی مردان به بهداشت و درمان خود انتقاد کرد و گفت: بسیاری از زنان مراقب سلامتی خود هستند و چکاپ های سلامتی را انجام می دهند، در حالی که مردان اینگونه نیستند و تا زمانی که زمینگیر نشوند، به پزشک مراجعه نمی کنند. حتی زمانی که بیمار هم شوند، بر اساس آن توهم سنتی که « مرد باید مرد باشد»، از مراجعه به پزشک خودداری می کنند، در حالی که در همان مقاطع پایین تر و در آغاز علائم بیماری با مراجعه به پزشک، می توانند مانع از شدت پیدا کردن بیماری شوند و بهبود پیدا کنند.

عزتیان توصیه کرد: سیستم بهداشت و درمان فکر همه چیز را کرده و تمام امکانات موردنیاز را برای سلامت افراد فراهم کرده است و چه بهتر که از آن بهره ببریم. وقتی زنان برای سلامتی و نحوه تغذیه خود ارزش قائل هستند و در زمان مواجهه با علائم بیماری احتمالی به پزشک مراجعه می کنند، مردان نیز می توانند از خدمات بهداشتی و درمانی پیش از آن که بیماری شان شدت پیدا کرده و هزینه مضاعفی به نظام سلامت تحمیل کنند، اقدام به درمان بیماری خود کنند. در مورد تغذیه نیز همین طور است و کارشناسان به طور رایگان الگوهای تغذیه ای بسیار مناسب و مغذی در اختیار افراد قرار می دهند و چه بهتر که مردان نیز از این فرصت مغتنم بهره مند شوند.