شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱

طرح ساماندهی کولبران درمجلس کلید خورد

کولبری

سلامت آنلاین- نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس از بررسی طرح ساماندهی کولبران در اولین نشست کمیسیون اقتصادی خبر داد.

به گزارش سلامت آنلاین، رسول خضری، با بیان اینکه طرح ساماندهی کولبران به کمیسیون های تخصصی ارائه شده است، گفت: ۲۸ بهمن ماه نسخه چاپ شده این طرح به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد و سایر کمیسیون ها را نیز به نوعی در بررسی این طرح دخیل کردیم.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه به طور حتم طرح ساماندهی کولبران در اولین نشست کمیسیون اقتصادی بررسی خواهد شد، افزود: بعد از اتمام بررسی بودجه کارگروهی با محوریت کمیسیون اقتصادی را تشکیل خواهیم داد و طی روزهای اخیر نیز از رییس کمیسیون اقتصادی نیز درخواست کردیم بررسی این طرح را در اولویت قرار دهد.

وی با یادآوری وجود ۷۵ هزار کولبر در سطح کشور، تصریح کرد: متاسفانه کشور عراق  نسبت به مسدود کردن معابر کولبری اقدام کرده است البته از وزیر امور خارجه و دولت درخواست کردیم که به دولت عراق برای رفع این مشکل فشار بیاورند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: از وزرات امور خارجه تقاضا داریم به صورت جدی از حقوق کولبران دفاع کند زیرا اگر معابر بازگشایی نشود علاوه بر تهدید شغل و معیشت ۷۵ هزار کولبر در کشور تامین معیشت بیش از ۶۰ هزار کسبه، اصناف و بازاریان در سردشت و پیرانشهر با مشکل مواجه می شود؛ در حقیقت شغل، درآمد و معیشت بیش از یک میلیون اصناف و بازاری به صورت مستقیم و غیرمستقیم متصل به معابر کولبری است و مسدود کردن مرزها فاجعه ای بزرگ است.

وی یادآور شد: به طور قطع تا زمانی که صنایع تبدیلی، تکمیلی و اشتغال کامل در مرزها ایجاد نشده و ساماندهی کولبران در دستور کار وزارت خانه ها قرار نگیرد همچنان باید کولبری را به صورت مدیریت شده و درست حفظ کرد.

خضری با یادآوری اینکه در سطح آذربایجان غربی سه معبر کولبری وجود دارد، گفت: مقام معظم رهبری طی روزهای اخیر فرمودند که دولتمردان باید از اختلافات پرهیز کرده و به مباحث معیشتی و درآمدی مردم توجه کنند؛ حال بهترین زمان است که دولت تدبیر و امید با درخواست از دولت مرکزی بغداد برای بازگشایی معابر اقدامات جدی انجام دهد زیرا از آنجایی که؛ امنیت ملی و پایدار کشور متصل به معیشت و اقتصاد مرزنشینان است بنابراین بی تفاوتی نسبت به این امر به مثابه بمب ساعتی و بسیار خطرناک است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم، ادامه داد: از دکتر لاریجانی نیز تقاضا کردیم با رییس مجلس عراق مذاکرات لازم برای بازگشایی معابر کولبری را داشته باشد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: انتظار داریم در حوزه معابر مرزی تجدیدنظر اساسی و اقدامی جهادی انجام شود تا کولبران بتوانند لقمه نانی سرسفره خانواده بیاورند.(خانه ملت)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.