یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰

یک فوق تخصص ریه در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد:

عوارض هولناک تماس با باران‌های اسیدی در کلانشهرها

آبگرفتگی باران

سلامت آنلاین- یک فوق تخصص ریه با انتقاد از آلودگی جوی کلانشهرها هشدار داد: ریزش باران‌های اسیدی بخصوص در ساعت اول خطرناک است و در کوتاه مدت سبب ایجاد برونشیت مزمن و حاد و در طولانی مدت باعث بروز سرطان در افراد می‌شود.

دکتر اسدالله اسدیان در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: تشدید بیماری های تنفسی علاوه بر کلانشهرها، در شهرهای جنوبی که همکاران گزارش می کنند نیز بسیار مشاهده می شود و بگونه ای است که تماس با باران های اسیدی در همان دقایق اولیه سبب تشدید بیماری افراد مبتلا به برونشیت مزمن و آسم می شود.

وی با بیان این که برنامه های کوتاه مدت برای رفع آلودگی هوای کلانشهره، مسکن موقت است، اظهار کرد:  حتی شهرهای کوچک نیز در معرض آلودگی جوی هستند و بنابراین باید دنبال راه چاره ای اساسی بود. من پزشک هستم و در مسائل مهم کشوری صاحب نظر نیستم و نمی توانم اظهار نظر کنم، اما می توان از تجارب کشورهای موفق در زمینه مرتفع کردن آلودگی هوا بهره برد، چرا که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا از ساده ترین روش ها نظیر استفاده از دوچرخه، بکارگیری خودروهای دوگانه سوز و هیبریدی که البته امیدواریم رئیس جمهوری تعرفه آن را کاهش دهد تا بسیاری از مردم توانایی استفاده از آن را داشته باشند، میزان آلودگی جوی را به طرز محسوسی کاهش داده اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به افراد سالم توصیه کرد تا در زمان ریزش باران های اسیدی درکلانشهرها به اماکن سربسته پناه ببرند و افراد مبتلا به بیماری های ریوی نیز تا حد امکان از حضور در فضای خارج از منزل خودداری کنند تا بیماری شان تشدید نشود.