یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷

سکته در سالمندان با کمبود خواب افزایش می‌یابد

خواب سالمندی میانسالی بدخوابی بیخوابی

سلامت آنلاین- اگرچه با افزایش سن میزان و کیفیت خواب نیز دچار تغییراتی می‌شود که به گفته پزشکان طبیعی است اما کمبود خواب یا بدخوابی می‌تواند باعث ضخیم و سفت شدن دیواره‌های عروق خونی مغز و نرسیدن اکسیژن به بافت‌هایی شود که احتمال آنفارکتوس یا سکته را بیشتر می‌کند.

به گفته محققان مرکز علوم سلامت سانی‌بروک در تورنتوی کانادا، کمبود خواب و سفت شدن عروق خونی مغز از علل اصلی ریسک بالای سکته مغزی و اختلال‌شناختی است.
دکتر اندرو لیم، سرپرست یک گروه تحقیقی، در این باره می‌گوید: «انواع متفاوت آسیب مغزی مشاهده شده در این بررسی‌ها مهم هستند چراکه نه تنها در احتمال بروز سکته مغزی نقش دارند بلکه در بروز اختلال حاد‌شناختی و حرکتی نیز نقش مهمی دارند.»
محققان نشان داده‌اند که خواب منقطع همراه با بیدارشدن‌های مداوم، با احتمال افزایش ریسک ابتلا به دمانس و زوال‌شناختی مرتبط است.
در این مطالعه، محققان مغز ۳۱۵ نفر را بعد از مرگشان مورد معاینه قرار دادند. میانگین سنی این افراد ۹۰ سال و ۷۰ درصد آن‌ها زنان بودند. قبل از مرگ این افراد، فعالیت روزانه و خوابشان حداقل به مدت یک هفته کامل تحت کنترل قرار داشت. بر اساس داده‌های بدست آمده از معاینات این افراد، کیفیت خوابشان نیز ارزیابی شد.
طبق بررسی‌ها خواب این افراد به طور میانگین هفت بار در ساعت مختل می‌شد. در مجموع، ۲۹ درصد بیماران دچار سکته مغزی شدند، در حالی که ۶۱ درصد دارای علائم متوسط تا شدید آسیب به عروق خونی مغزشان بودند.
محققان به ازای هر دو بار اختلال خواب در طول یک ساعت خواب، ۳۰ درصد احتمال بروز علائم آشکار کمبود اکسیژن در مغز را گزارش نمودند. (مهر)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.