چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷

سلامت آنلاین از نتایج مصوبه تاریخی مجلس گزارش می‌دهد

تاکید نمایندگان بر ضرورت شفاف‌سازی در هزینه‌کرد سهم درمان کارگران

نمایندگان مجلس

سلامت آنلاین- بر اساس مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی، قرار شده است که سهم درمان کارگران بیمه شده تامین اجتماعی به خزانه واریز شود تا روند تخصیص سهم درمان به کارگران، کاملا شفاف و شیشه‌ای باشد و این سهم در مسیرهایی غیر از حوزه درمان، هزینه نشود. اگرچه این تصمیم با برخی مخالفت ها نیز همراه شده است، اما قاطبه مجلس با این تصمیم تاریخ ساز در حوزه سلامت موافق هستند و در گفتگو با سلامت آنلاین تاکید دارند که این تصمیم می تواند سلامت کارگران بیمه شده را ارتقا ببخشد و امیدوارند این مصوبه در شورای نگهبان هم رای بیاورد و خیال کارگران را از جهت درمان هنگام بیماری‌ها راحت کند.

به گزارش سلامت آنلاین بارها مسئولان وزارت بهداشت از نحوه هزینه کرد سهم درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی، انتقاد کرده و گلایه کرده اند که سهم درمان کارگران در مسیرهایی غیر از درمان هزینه می شود. روسای دانشگاه های علوم پزشکی نیز بارها تاکید کرده اند که اگر سهم درمان بیمه شده ها، واقعا به حوزه درمان اختصاص پیدا می کرد، آنگاه تاخیر طولانی در پرداخت مطالبات بیمارستان ها و کادر درمان، اتفاق نمی افتاد.

مصوبه ای برای حمایت از حقوق کارگران

در صورتی که تصمیم اخیر مجلس درباره واریز سهم درمان کارگران به خزانه به تایید شورای نگهبان هم برسد، در آن صورت سهم ۹ بیست و هفتم حق بیمه ها از کانال خزانه به درمان بیمه شدگان تخصیص پیدا می کند و در آن صورت، نمایندگان مجلس امیدوارند که این اتفاق بتواند با سرعت بخشیدن به روند پرداخت مطالبات بیمارستان ها، گامی در جهت حمایت از طرح تحول سلامت باشد.

حسین افضلی، نماینده اقلید در مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین از مصوبه اخیر مجلس دفاع می کند و می گوید: مصوبه مجلس در راستای جدا کردن سهم درمان مشمولان بیمه تامین اجتماعی سبب ایجاد امنیت خاطر در آنان  می‌شود، زیرا در زمان وقوع سانحه، بیماری یا هر حادثه دیگری، اطمینان دارند تحت حمایت درمانی هستند.

به گفته افضلی، بحث بهداشت و درمان، جز مواردی است که نباید در مورد آن ریسک کرد و مشابه مصوبه مجلس نیز هم اکنون در بسیاری از کشورها اجرا می شود. در صورتی که با برنامه ریزی اجرا شود، بسیاری از مسائل کارگران را که درآمد بالایی ندارند، مرتفع می کند، زیرا معتقدیم قشر کارگر از هر جهت باید مورد حمایت قرار گیرد.

ابوالفضل موسوی بیوکی، نماینده یزد در مجلس هم با اشاره به بند ز تبصره هفت لایحه بودجه ۹۷ در خصوص جدا کردن سهم درمان مشمولان بیمه سازمان تامین اجتماعی به سلامت آنلاین می گوید: در مجلس مقرر شد حق بیمه درمان کارگران در صندوقی جداگانه قرار گیرد تا برای سلامت خود کارگر هزینه شود و با این اتفاق حقوق کارگران پایمال نمی شود.

او تاکید دارد: حدود ۵۴ درصد نمایندگان مجلس در جریان رای گیری برای جداکردن ۹ بیست و هفتم سهم درمان کارگران، در نهایت رای به این مصوبه دادند که پولی که از کارگر بابت درمان اخذ می شود، ابتدا به خزانه برود تا برای سلامت خود کارگر هزینه شود.

همچنین صادق طباطبایی نژاد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم از زاویه دیگری به این موضوع نگاه می کند و به سلامت آنلاین می گوید: این تصمیم به نفع کارگران است، زیرا بی‌تفاوتی سازمان تامین اجتماعی در پرداخت معوقات بیمارستان‌ها، درمان کارگران را به بن‌بست کشانده است.

به گفته این نماینده مجلس، هم اکنون بیمارستان الزهرای اصفهان، ۱۱۰ میلیارد تومان و مجموعه ۲۲ شبکه بهداشت و درمان استان اصفهان، ۶۵۰ میلیارد تومان مطالبه معوقه از سازمان تامین اجتماعی دارد و این مساله موجب شده تا کارگران در دریافت خدمات بهداشتی و درمانی با مشکل مواجه باشند و بنابراین ضرورت داشت ۹ بیست و هفتم حق بیمه درمان کارگران ساماندهی شود تا در زمان مراجعه به مراکز درمانی مشکل نداشته باشند.

از سوی دیگر، هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز با اشاره به مصوبه مجلس در راستای جداشدن سهم درمان کارگران، یادآور می شود: با روند فعلی که پول در اختیار سازمان تامین اجتماعی است، امکان جابجایی پول وجود دارد، اما با جداشدن سهم درمان و واریز آن به خزانه، این پول تنها صرف درمان کارگران می‌شود.

خادمی در گفتگو با سلامت آنلاین خاطرنشان می کند: مسائل مختلفی در مجلس پیرامون سهم درمان کارگران مطرح بود و عده ای از همکاران معتقد بودند سازمان تامین اجتماعی پول درمان مراکز درمانی را که باید پرداخت کند بموقع تسویه نمی کند یا ابهاماتی در نحوه هزینه کرد سهم درمان مشمولان بیمه تامین اجتماعی وجود داشت که امکان دارد این پول در مسیرهای دیگری جز درمان هزینه شود. این دو موضوع موجب شد تا مصوبه مجلس در جهت جدا شدن سهم درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی رای بیاورد.

 کارن خانلری، عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، هم مصوبه مجلس در راستای جدا شدن سهم درمان کارگران را اقدام پسندیده‌ای می داند و به سلامت آنلاین می گوید: منصفانه نیست حق بیمه‌ درمان که کارگر با مرارت و سختی می‌پردازد، صرف انجام امور دیگری شود. درواقع بخشی از حقوق کارگران ساختمانی به بحث پرداخت حق بیمه اختصاص پیدا می کند و تصور می کنم هزینه ای که بابت بیمه می پردازند، بیش از مبلغی است که کارمندان اداری پرداخت می کنند و بنابراین باید از آن پاسداری کرد تا جز در مسیر درمان، صرف انجام اقدامات دیگری نشود.

 

افزون بر این، فرج الله رجبی، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در گفتگو با سلامت آنلاین تصریح می کند: این سهم باید جدا شود و همه باید تابع مصوبه مجلس باشیم و به قانون تن دهیم.

اوبا اشاره به این که نظرات متفاوتی در خصوص نحوه هزینه کردن سهم درمان کارگران در مجلس وجود داشت، افزود: یکی از مهمترین دغدغه هایی که برخی همکاران داشتند این بود که ممکن است سازمان تامین اجتماعی، حق بیمه ای که کارگران می پردازند، صرف درمان آن ها نکند و صرف امور غیر درمانی کند و همین مساله موجب شد تا مصوبه مجلس مبنی بر جداشدن سهم درمان مشمولان بیمه تامین اجتماعی رای بیاورد.

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در گفتگو با سلامت آنلاین می افزاید: شاید اگر شبهاتی در نحوه هزینه کرد سهم درمان کارگران توسط سازمان تامین اجتماعی وجود نداشت و اطمینان پیدا می کردیم که این پول صرف درمان آنان می شود، لزومی به جدا کردن سهم نبود، به هر حال سهم درمان کارگران، حقوق آنان است و باید رعایت شود.

به قول او، شبهاتی وجود داشت که آیا واقعا سهم پرداختی کارگران به درمان و حمایت از آنان اختصاص پیدا می‌کند یا صرف مقاصد دیگری می‌شود، اما این جداسازی ابهام‌ها را برطرف می کند.

همچنین دکتر بهروز بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در گفتگو با سلامت آنلاین تاکید دارد: بحث جداسازی سهم درمان کارگران در کمیسیون تلفیق مجلس مطرح شد، دولت بررسی‌های لازم را انجام داد و مدیران تامین اجتماعی نیز استدلال کردند و برآیند این تفکرات در مجلس به رای گذاشته شد و در نهایت مجلس نیز پیشنهاد کمیسیون تلفیق را تایید کرد.

به گفته او، مصوبه مجلس در راستای نشاندار کردن سهم درمان کارگران به دلیل مشخص شدن سهم درمان کارگران و بدهی تامین اجتماعی به وزارت بهداشت است. تامین اجتماعی پرداخت های بروز به بیمارستان ها و کادر درمان بیمارستان های ملکی خود را داشت، اما همین کار را در مورد بیمارستان های دولتی  انجام نمی داد و این نوع برخورد مورد اعتراض بود که چرا باید تبعیض وجود داشته باشد، این در حالی است که  ۸۰ تا ۸۵ درصد بیمه شدگان تامین اجتماعی خدمات درمانی مورد نیاز خود را از بیمارستان های دولتی دریافت می کنند.

اموال کارگران، محفوظ می ماند

در شرایطی که برخی کارگران نسبت به واریز سهم درمان به خزانه، ابراز نگرانی کرده اند و این اتفاق را تداخل حق الناس در بیت المال، تلقی می کنند، اما دکتر ذبیح الله نیکفر لیالستانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به سلامت آنلاین می گوید:  بر اساس

مصوبه مجلس بند ز تبصره هفت لایحه بودجه ۹۷، سهم درمان کارگران باید جدا شود که با این اتفاق، قطعا سرمایه آنان و خانواده‌هایشان حفظ خواهد شد.

او با اشاره به این که ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول سازمان تامین اجتماعی هستند، اظهار می کند: به هرحال باید به نوعی از سرمایه کارگران که از اقشار زحمتکش جامعه هستند، صیانت کرد که جداسازی سهم درمان کارگران در همین راستا بوده است.

همچنین دکتر سیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم تاکید کرد: طبق مصوبه مجلس، بند ز تبصره هفت لایحه بودجه ۹۷، سهم درمان مشمولان تامین اجتماعی باید جدا شود و این مساله به جهت خدمات رسانی به بیمه شدگان لازم الاجراست و جای هیچگونه بحثی ندارد.

این نماینده در گفتگو با سلامت آنلاین با تاکید بر این که سهم درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی باید در بخش سلامت هزینه شود، می افزاید: حتی معتقدم که این پول باید در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، زیرا متولی بخش بهداشت و درمان کشور و هر اتفاقی که در این حوزه ها رخ دهد، وزارت بهداشت است و باید پاسخگو باشد. مگر می شود مسئولیت بهداشت و درمان را به وزارت بهداشت واگذار کرد، اما اعتبارات را در اختیار نهاد یا سازمان دیگری نظیر تامین اجتماعی قرار داد.

علاوه بر این، دکتر محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در گفتگو با سلامت آنلاین یادآوری می کند: اقدام مجلس در جهت نشاندار شدن سهم درمان کارگران عین اجرای عدالت است و برخلاف برخی گمانه زنی‌های غلط، قرار نیست پول بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در اختیار وزارت بهداشت و یا هر ارگان دیگری قرار گیرد.

به گفته قربانی،  یکی از مهم ترین اقداماتی که مجلس به آن ورود کرده و بناست انجام دهد، نشاندار کردن ۹ بیست و هفتم سهم درمان کارگران، مبلغی بالغ بر ۲۱۰۰۰ میلیارد تومان است که یکی از شاخص های بودجه ۹۷ و متعلق به بیمه شدگان تامین اجتماعی است و بر اساس قوانین موجود باید برای خود آنان هزینه شود. تجربه نشان داده هر زمان که مسئولان پول کم آورده اند، دست در جیب کارگران کرده و در حوزه های دیگر هزینه کرده اند.

محمد نعیم امینی فرد، نماینده مردم ایرانشهر هم درخصوص مصوبه مجلس برای واریز حق درمان کارگران به خزانه کل کشور، به سلامت آنلاین می گوید: برداشت از حق درمان کارگران با این مصوبه نیز دراختیار تامین اجتماعی است، سهم کارگران از درمان به میزان ۹ بیست و هفتم بوده و باید در ردیف مشخصی برای درمان مستقیم و یا غیرمستقیم افرادی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، پیش بینی و هزینه شود.‌ فرق این مصوبه با شرایط قبلی این است که ایجاد حساب گذشته برای واریز حق درمان کارگران در خود سازمان تامین اجتماعی بود، هر چند که دستور رییس جمهور نیز در این خصوص اجرایی نشد.

دکتر بشیر خالقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم  با تاکید بر این که سهم درمان کارگر باید به درمان کارگر تخصیص پیدا کند، می افزاید: این پول از دستمزد کارگر که مبلغ قابل توجهی نیست کسر می شود و بنابراین حق اوست که صرفا به درمانش اختصاص پیدا کند.

تعلل در ایجاد صندوق جداگانه برای سهم درمان

قبل از مصوبه اخیر مجلس نیز قرار بود که تامین اجتماعی، حساب جداگانه ای برای سهم درمان کارگران اختصاص دهد، اما برخی نمایندگان مجلس اعتقاد دارند که تامین اجتماعی، این حساب جداگانه را هم ایجاد نکرده است. دکتر حیدرعلی عابدی، دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در گفتگو با سلامت آنلاین به همین مساله اشاره و تصریح می کند: سازمان تامین اجتماعی هیچ راهی جز جدا کردن سهم درمان کارگران ندارد و باید ملتزم به قانون باشد.

همچنین پیشتر نیز دکتر احمد حمزه، عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم  تصریح کرده بود: مجلس در برابر پایمال شدن «سهم درمان کارگران» سکوت نخواهد کرد و در صورتی که سازمان تامین اجتماعی اقدام به جدا سازی سهم درمان کارگران نکند، مجلس با انجام اقدامات بسیار سختگیرانه‌تری این دستور را اجرایی خواهد کرد.

دکتر حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نیز در گفتگو با سلامت آنلاین انتقاد کرده بود: دستور رئیس جمهوری مبنی بر جداسازی سهم درمان کارگران هنوز اجرایی نشده است. مجلس مصرانه پیگیر اجرای دستور رئیس جمهوری است و سازمان تامین اجتماعی نیز مکلف به اجرای آن است. جداسازی سهم درمان کارگران نه تنها دستور رئیس جمهوری است، بلکه به صراحت در قانون بودجه نیز به آن اشاره شده است. ضمن این که مجلس به سازمان تامین اجتماعی تکلیف کرده بود که هر سه ماه یک بار گزارش این اقدام را در کمیسیون های اجتماعی و بهداشت مجلس مطرح کند، اما متاسفانه تامین اجتماعی، نه کوچکترین توجهی به دستور رئیس جمهوری دارد، نه در جهت اجرای قانون بودجه و نه تکالیفی که مجلس بر دوشش نهاده است، قدم بر می دارد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی نیز عملکرد سازمان تامین اجتماعی و مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مصداق یک رفتار ناپسند اجتماعی می‌داند. سلمان خدادادی با تاکید بر اینکه تامین اجتماعی در زمینه اجرای دستور رئیس جمهور برای ایجاد صندوق جداگانه برای سهم درمان نباید گروکشی کند، به سلامت آنلاین می‌گوید: قراربود حساب مستقیمی باز و صندوقی تشکیل شود تا این پول‌ها به شکل مستقیم به حساب آن صندوق واریز شود، اما این دستور تا به اینجای کار با مخالفت‌ّهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محقق نشده است.

دکتر محمد وحدتی، نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با سلامت آنلاین اظهار می کند:  پولی که بابت درمان از مردم اخذ می‌شود، باید در محل خود و برای توسعه مراکز درمانی، بالابردن کیفیت ارائه خدمات درمانی و در نهایت برای درمان مردم استفاده شود، حال هرجا که می‌خواهد باشد، اما متاسفانه سهم درمان کارگران بیمه شده در محل خود مصرف نمی‌شد، یعنی درواقع مردم هزینه‌ای را بابت حق بیمه پرداخت می‌کردند، اما نمی‌توانستند از سهم درمان آن بهره‌مند شوند..

همچنین فرید موسوی، نایب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس هم عنوان می کند: مجلس از شفاف شدن سهم درمان کارگران استقبال می کند. مجلس در طی این سال ها اثبات کرده که هر زمان به ورود قانونگذار و حمایت از قشر زحمت کش جامعه کارگری نیاز بوده، به وظیفه خود عمل کرده است.

دکتر غلامرضا حیدری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با سلامت آنلاین از تشکیل صندوق بیمه درمان کارگران استقبال کرده و یادآور شده بود: این اقدام منجر به حفظ امانت کارگران می شود و مانع از حیف و میل منابع درمانی کارگران خواهد شد. این کار، اقدام قابل تحسینی است که نمایندگان مجلس هم از این اقدام دفاع خواهند کرد.

حجت الاسلام صادق طباطبایی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم می افزاید: کارگران ماهانه حق بیمه می پردازند که از  آن در زمان بیماری برای درمان خود یا خانواده شان استفاده کنند. اگر بخشی از این پول بابت حق بیمه درمان است،  قاعدتا باید در مسیر خود یعنی درمان به کار گرفته شود و اگر غیر از این باشد، خلاف قانون است. علاوه بر رئیس جمهور، نظر نمایندگان مجلس نیز بر این امر استوار است که سهم درمان کارگری نشان دار شود.

علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس هم  هم با بیان اینکه تخصیص سهم بیمه درمان، حق طبیعی کارگران است، خاطر نشان می کند: چرخ اقتصاد کشور به دست کارگران می چرخد و به دلیل نوع کار و مواجهه آن ها با انواع مشکلات، باید مجهزترین امکانات پزشکی را در اختیار داشته باشند و از همین رو ضروری است که سهم سلامت آنها در نظام های بیمه ای تخصیص یابد.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین انتقاد می کند: سازمان تامین اجتماعی ماهانه حق بیمه از کارگران کسر می کند و به جای تخصیص این سهم به بخش درمان، از این اعتبار هنگفت در جهت ساخت و ساز، سرمایه گذاری و یا در بخش مستمری استفاده می کند.

حال با توجه به مصوبه مجلس در خصوص جداسازی سهم درمان کارگران، این بار نمایندگان مجلس امیدوارند که سهم درمان کارگران فقط در حوزه درمان کارگران هزینه شود و شفافیت و عدالت بیشتری در حوزه درمان کارگری ایجاد شود.(سلامت آنلاین/ امین جلالوند)