یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹

یک عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین تاکید کرد:

ارتقای سطح خدمات پزشکی با جدا شدن سهم درمان کارگران

فرهاد فلاحتی

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، اجرای بند «ز» تبصره هفت لایحه بودجه ۹۷ را اتفاقی ماندگار در حوزه ارائه خدمت به کارگران دانست و تاکید کرد: با جدا شدن سهم درمان بیمه شده های تامین اجتماعی، سطح خدمات درمانی ارائه شده به کارگران ارتقا پیدا می‌کند.

فرهاد فلاحتی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: مجموعه کارگری در ایران، حق و حقوقی دارند که طبق قانون به آنان پرداخت می شود، اما یکسری موضوعات مانند درمان وجود دارد که نگرانی های بسیاری در مورد آن مطرح است و باید مرتفع شود. بسیاری از هزینه هایی که کارگران بابت حق بیمه می پرداختند،  به نوعی صرف مسیرهای دیگری می شد که سازمان تامین اجتماعی، توجیه یا مفر قانونی برای این امر داشت که در نهایت ضربه نهایی به قشر  زحمتکش کارگر وارد می شد. 

وی با تاکید بر این که با اجرا شدن مصوبه مجلس، کارگران به حق و حقوق قانونی خود دست پیدا می کنند، ادامه داد: این اتفاق در تاریخ مجلس ماندگار خواهد شد و کارگران خاطرجمع خواهند شد که سهم درمان بیمه شده ها صرف درمان آن ها می شود. 

نماینده قائنات و زیرکوه در مجلس با اشاره به این که اعتراضات برخی انجمن های کارگری نسبت به نشاندار شدن سهم درمان کارگران به مجلس وصول شده است، بیان کرد: نامه ها، مکاتبات و پیامک های متعددی در باب این موضوع به دست نمایندگان رسیده است، اما تصورم این است که بحث جداکردن سهم درمان کارگران بخوبی برای کارگران و حامیان کارگری تبیین نشده است. قرار نیست پولی که از کارگر کسر می شود، صرف پرداخت حق پزشک یا مسائلی از این قبیل شود. این پول قرار است در مسیر قانون و با نظارت های قانونی، دوباره به بیمه گذار اصلی برگشت داده شود. 

این عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تاکید کرد: مسائلی حتما مطرح بوده که نمایندگان مجلس را وادار کرده است تا به مصوبه جداشدن سهم درمان مشمولان بیمه تامین اجتماعی رای دهند. به جزئیات این موضوع کاری ندارم، اما نیت اصلی مجلس این است که این پول تنها برای درمان خود کارگر هزینه شود تا قابلیت های درمانش افزایش پیدا کند. 

فلاحتی با اشاره به برداشت های متفاوت برخی انجمن ها و حامیان کارگری از نشاندار کردن سهم بیمه شدگان تامین اجتماعی تصریح کرد: نیت نیک مجلس در این باره مشخص است، اما اگر هنوز هم اعتراضاتی در این باره وجود دارد، باید از طریق برگزاری مناظره های تلویزیونی و استفاده از دستگاه های رسانه ای، اطلاع رسانی کامل و جامعی در مورد فواید نشاندار شدن سهم درمان مشمولان بیمه سازمان تامین اجتماعی صورت گیرد تا شبهه های موجود در این زمینه مرتفع شود و بحث سلامت و درمان کارگران، رشد و توسعه پیدا کند.