یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹

هشدار یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

کارشکنی بیمه‌های شخص ثالث، وزارت بهداشت را فلج می‌کند

سیامک مره صدق

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از بی‌توجهی سازمان‌های بیمه گر در واریز ۱۰ درصد سهم بیمه‌های شخص ثالث به حساب وزارت بهداشت هشدار داد: بی‌توجهی بیمه‌ها در پرداخت این سهم، وزارت بهداشت را در ارائه خدمات درمانی ناتوان و در نهایت فلج خواهد کرد.

دکتر سیامک مره صدق در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: ۱۰ درصدی که سازمان های بیمه گر باید به وزارت بهداشت بپردازند، در جهت ارائه خدمات به مصدومان ترافیکی است و در صورتی که پرداخت نشود، وزارت بهداشت را در شرایطی که با مشکلات مالی سنگینی روبروست، دچار معضل اساسی می کند و روند خدمات را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

وی با بیان این که ارائه خدمات به بیماران سوانح و حوادث نیازمند منابع است، ادامه داد: این که توقع داشته باشیم وزارت بهداشت بدون در اختیار داشتن اعتبارات مالی کافی، خدمات در اختیار مصدومان ترافیکی قرار دهد، توقعی بسیار نابجاست. زیرا تاکنون وزارت بهداشت با وجود بحران مالی، بخش بهداشت و درمان کشور را مدیریت کرده است تا دچار مشکلات فاجعه بار نشود. 

نماینده کلیمیان در مجلس هشدار داد: در صورتی که کارشکنی سازمان های بیمه گر در پرداخت سهم بیمه های شخص ثالث تداوم پیدا کند، ارائه خدمت در بیمارستان ها و درمان مصدومان ترافیکی تقریبا غیرممکن خواهد بود. هم اکنون وزارت بهداشت روی لبه تیغ است و اگر به اندازه یک دهم، فشار مالی بیشتری به این وزارتخانه وارد شود، فاجعه در انتظار بخش بهداشت و درمان خواهد بود.

مره صدق از تلاش مجلس و بویژه کمیسیون بهداشت و درمان در تامین منابع مالی وزارت بهداشت خبر داد و تصریح کرد: تاکنون از هیچ اقدامی در جهت تامین اعتبارات پیش بینی شده برای بخش بهداشت و درمان فروگذار نشده است، اما کمیسیون های بهداشت و درمان و اصل ۹۰ به بحث قانون شکنی سازمان های بیمه گر در پرداخت سهم بیمه های شخص ثالث ورود خواهند کرد تا حقی از وزارت بهداشت تضییع نشود.