دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶

گفتگوی سلامت آنلاین با عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

بودجه کافی به پزشک خانواده ندهند، طرح تحول سلامت شکست می‌خورد

سیامک مره صدق

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از افزایش پیدا نکردن بودجه پزشک خانواده هشدار داد: بودجه پزشک خانواده افزایش پیدا نکند، مسئولان باید منتظر شکست طرح تحول سلامت باشند.

دکتر سیامک مره صدق در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: من کاملا به مسئولان وزارت بهداشت حق می دهم که از افزایش پیدا نکردن بودجه پزشک خانواده مکدر باشند. اجرای این طرح در چند سال اول هزینه بر است، اما با کمی سعه صدر و در میان مدت موجب کاهش هزینه ها می شود.

وی با  تاکید بر این که پزشک خانواده یکی از ارکان مهم طرح تحول سلامت است، اظهار کرد: این که تصور شود بودجه طرحی که مربوط به سلامت مردم است، افزایش پیدا نکند، اتفاق خاصی نمی افتد، بسیار غلط است. هر بخشی از طرح تحول سلامت ناقص بماند، کل طرح را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. 

نماینده کلیمیان در مجلس بیان کرد: در رابطه با افزایش بودجه پزشک خانواده، جلسات و رایزنی ها متعددی با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، اما سازمان با بالابردن بودجه موافقت نکرد و هم اکنون یکی از نگرانی های کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این مساله است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از برخی بی توجهی ها به امر سلامت گفت: گاهی مصوبه ای در صحن علنی مجلس برای پرداخت منابع تصویب می شود، اما برخی معاونت ها از پرداخت آن خودداری می کنند. با این حال کمیسیون بهداشت و درمان همچنان تلاش خواهد کرد تا بنحوی بودجه پزشک خانواده را افزایش دهد.