یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸

آب کم است؛ هنگام خانه‌تکانی حواستان به استفاده درست آن باشد

خانه تکانی شستن فرش نظافت

سلامت آنلاین- با توجه به کمبود شدید منابع آبی، کم‌بارشی‌های پاییز و زمستان امسال و خشکسالی‌های گسترده، مصرف آب در آخرین ماه سال به یکی از مهمترین دغدغه‌های محیط زیست تبدیل شده است.به گزارش سلامت آنلاین، محمد درویش، فعال حوزه محیط زیست و مدیرکل سابق دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از یکی بودن جریان آب شرب با آبی که برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: در مورد خانه‌تکانی در کشور متاسفانه یک مشکل جدی وجود دارد چراکه آب مورد نیاز برای شرب و مصارف بهداشتی جدا نیست. در نتیجه مجبوریم برای شست‌وشو از آب تصفیه‌شده و سالم شرب استفاده کنیم. در هیچ کشوری چنین کاری رایج نیست و همه جا آب شرب و بهداشتی جداست.
محمد رحمانی، عضو کمپین خانه تکانی و مدیریت مصرف آب نیز با ارائه راهکارهایی برای کاهش مصرف آب هنگام خانه‌تکانی گفت: قبل از اقدام به شست وشوی هر چیزی باید از خود بپرسید که آیا شستن آن وسیله واقعا ضروری است یا از روی عادت این کار را انجام می‌دهید همچنین برای شست وشوهای ضروری برنامه داشته باشید و اقلام هم جنس را در کنار هم بشویید تا میزان آب مصرفی کمتر شود.
به گفته وی استفاده از آب به عنوان جارو برای تمیز کردن بالکن یا حیاط ، کار بسیار غلطی است که گاهی اوقات موقع خانه تکانی‌ها دیده می‌شود. در شرایطی که در کشور با کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم هدر دادن آب به این شکل بسیار ناپسند است.
خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران هم گفت: با توجه به اینکه کشور در بحران آبی به سر می‌برد انتظار می‌رود که مردم برای خانه‌تکانی بر مصرف آب دقت داشته باشند. میزان مصرف آب در ایران ۷۰ درصد بالاتر از سایر کشورها است و بهتر است که مردم برای شستن فرش سراغ کارگاه‌های فرش‌شویی بروند چراکه این کارگاه‌ها اغلب از آب چاه برای شست‌وشو استفاده می‌کنند.
حسین عبیری گلپایگانی، یک فعال حوزه محیط زیست نیز با بیان اینکه در روزهای پایانی سال در بعضی از نقاط کشور با قطعی آب شهری و روستایی مواجه هستیم و علت آن استفاده بیش از حد برخی هموطنان از آب شهری است، گفت: نباید فراموش کنیم که کشور ما طی چندین سال گذشته با شرایط حاد خشکسالی مواجه بوده و تغییرات اقلیم ناشی از خشکسالی، منابع طبیعی و محیط زیست کشور ما را به نابودی کشانده است.
وی اضافه کرد: روشن است که در چنین شرایطی صرفه‌جویی در مصرف آب از سوی شهروندان ایرانی می‌تواند کمک شایانی به بقیه هموطنانی کند که از آب شرب بهداشتی محروم هستند.
این فعال حوزه محیط زیست ضمن اشاره به صرف هزینه‌های هنگفت برای دستیابی تهران به آب سالم تصریح کرد: برای تامین آب شهر بزرگی مثل تهران از سد طالقان و سد لار استفاده و سالانه میلیاردها تومان برای این کار هزینه‌ می‌شود بنابراین هنگام خانه‌تکانی و حتی در طول ایام سال ما باید مواظب مصرف بهینه آب باشیم. هرچند که یکی بودن آب شرب و آب برای مصارف بهداشتی هزینه بسیاری به کشور تحمیل می‌کند چون شهروندان برای شست‌وشوی فرش، پرده و ماشین از آب تصفیه‌شده سالم استفاده می‌کنند. (ایسنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.