دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱

مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان در گفتگو با سلامت آنلاین توضیح داد:

برنامه‌های سازمان بیمه سلامت برای رفع همپوشانی بیمه‌ها

دفترچه بیمه

سلامت آنلاین- مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان با بیان این که با احصای همپوشانی‌ بیمه‌ها از طریق سازمان تامین اجتماعی مشخص شد چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر همپوشانی دارند که سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر فعال بودند، در خصوص برنامه‌های این سازمان برای رفع همپوشانی بیمه‌ها توضیحاتی ارائه کرد.

طاهر موهبتی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: بیمه سلامت برای این تعبیه شد که اقشار آسیب پذیر جامعه از خدمات آن استفاده کنند، اما متاسفانه افرادی دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند که از تمکن مالی کافی برخوردار بودند  و می توانستند بدون استفاده از بیمه سلامت، خدمات دریافت کنند که این عادلانه نیست. بنابراین باید راهکاری بیندیشیم که این همپوشانی ها مرتفع شود.

وی با اشاره به این که در زمینه رفع همپوشانی بیمه ها، دو رویکرد دنبال می کنیم، ادامه داد: اولین رویکرد این است که همپوشانی های جدید رخ ندهد. یعنی، برای کسانی که برای اولین بار قصد دریافت دفترچه بیمه درمانی دارند، قبل از صدور دفترچه، از پایگاه سازمان تامین اجتماعی استعلام می کنیم و در صورتی که مشخص شود فرد در این سازمان دفترچه بیمه ندارد، برایش دفترچه صادر می کنیم، اما اگر تامین اجتماعی اعلام کند که فرد در این سازمان نیز دفترچه دارد، دفترچه بیمه سلامتش حذف می شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان اظهار کرد: در حالت سوم، افراد به بیمارستان مراجعه کرده و بر اساس استحقاق سنجی، متوجه همپوشانی بیمه می شویم و در همان مرکز درمانی یا نماینده مقیم و یا دفتر پیشخوان، دفترچه بیمه را دریافت و سپس اقدام به حذف آن می کنیم. 

موهبتی از تمدید دفترچه بیمه به عنوان رویکرد دوم نام برد و گفت: تمام همپوشانی های بیمه شدگان به مرور در سال ۹۷ مرتفع خواهد شد. یعنی زمانی که افراد برای تمدید مجدد دفترچه مراجعه می کنند، بر اساس اطلاعات کسب شده، متوجه همپوشانی شده و اقدام به حذف دفترچه بیمه می کنیم.

وی تصریح کرد: در بودجه سال ۹۷ آمده است که باید نسبت به رفع همپوشانی بیمه ها اقدام شود که نوشتن اساسنامه آن نیز بر عهده بیمه سلامت است و در سه ماهه اول سال آینده  اقدام به تهیه اساسنامه خواهیم کرد تا طبق تکلیف همپوشانی ها مرتفع شود.