سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶

یک روانشناس در گفتگو با سلامت آنلاین مطرح کرد:

تبعات حضور افراطی در شبکه‌های اجتماعی

اینستاگرام  دوستی های اینترنتی

سلامت آنلاین- یک روانشناس با اشاره به عواقب حضور افراطی در شبکه های اجتماعی گفت: کسانی که در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌ سلفی زیادی از خود با دیگران به اشتراک می‌گذارند، دچار برخی اختلالات شخصیتی هستند و این حضور افراط گونه در زندگی خصوص آنها تاثیر بدی دارد.

دکتر بیتا نصراللهی در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به این که دختران و پسران به یک میزان عکس سلفی از خود در فضای مجازی منتشر می کنند، افزود: دختران بیشتر رفتارهای نمایشی و پسران رفتارهای ناشی از خودشیفتگی به نمایش می گذارند. به لحاظ بالینی نمی توان گفت افرادی که عکس سلفی زیادی می گیرند، افسرده هستند، زیرا این رفتار، جز ملاک های افسردگی بشمار نمی رود.

وی در پاسخ به این نظریه که برخی می گویند حضور بیش از اندازه در شبکه های اجتماعی نشانه افسردگی است، تاکید کرد: اینگونه رفتارها و انتشار فیلم هایی که گاهی از نظر اجتماعی چندان معقول نیست، ممکن است نشانه هایی از جلب توجه و رفتارهای نمایشی باشد و افراد از این که چند نفر زیر عکس آن ها بگویند «چه زیبا شده ای»، لذت می برند. بنابراین نمی توان انگ افسرده بودن را به این افراد چسباند.برای تشخیص افسردگی، باید سایر رفتارهای فکری افراد را نیز مورد بررسی قرار داد و با یک نشانه نمی توان بطور قطع نظر داد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم تحقیقات، علت حضور بیش از حد برخی دختران و پسران در فضای مجازی را ناشی از فقر فرهنگی و بیکاری دانست و اظهار کرد: بسیاری از آن ها برای اهمال کاری، شانه خالی کردن از زیربار مسئولیت و وقت گذرانی به فضای مجازی پناه می برند، در حالی که می توان استفاده بهینه ای از فضای مجازی و قابلیت های آن کرد. اگر زمینه کاری مناسب فراهم شود، بسیاری از همین افراد فرصتی برای انجام چنین رفتارهایی ندارند.

نصراللهی با اشاره به تبعات حضور بیش از حد برخی افراد در شبکه های مجازی تصریح کرد: ایجاد مشکل در روابط میان زوجین، ضعیف شدن مهارت های کلامی و ارتباطی از جمله معضلات مهمی است که کیان خانواده ها و افراد را تهدید می کند و ضروری است از شبکه های اجتماعی در حد اعتدال و آگاهانه بهره برد.