جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹

یک دامپزشک در گفتگو با سلامت آنلاین:

لطفا ماهی قرمزها را زجرکش نکنید

ماهی قرمز کودک

سلامت آنلاین- رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان از فروش ماهی قرمز در ایام نزدیک سال نو انتقاد کرد و گفت: پشت خرید این ماهی ها، اقتصاد کثیف دلال بازی است که به قیمت تلف شدن ماهی‌های قرمز و هدر دادن پولی تمام می‌شود که خانواده‌ها صرف خرید آن می‌کنند.

دکتر پیام محبی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: ماهی قرمز در سفره هفت سین جزو سنت ایرانی ها نیست و از فرهنگ چینی وارد کشور شده است. بسیاری از کسانی که اقدام به خرید این نوع ماهی می کنند، شاید اطلاع نداشته باشند که سودجویان در شرایط بسیار نامناسبی از ماهی‌ها نگهداری می کنند و پس از فروش، ماهی های باقیمانده را کف خیابان می ریزند تا تلف شوند. ۹۹ درصد این ماهی ها به دلایل مختلف مثل ندادن غذا، نداشتن هوا یا تعویض نکردن آب می میرند و بنابراین چرا باید برای خوشی های لحظه ای خود یا فرزندانمان این موجودات بی گناه را خریداری کنیم. متاسفانه خریداران ماهی قرمز به این موضوع فکر نمی کنند که این آبزی هم درد و زجر می کشد  و به عنوان ناقل بیماری به آن نگاه می کنند.

وی با بیان این که برخی از جنبه بیماری زا بودن به ماهی قرمز می نگرند، ادامه داد: همه موجودات ناقل بیماری هستنند. اگر انسان ها از بیماری های مشترک میان انسان و حیوان می ترسند، بهتر است از بیماری های مشترک انسان با انسان وحشت کنند.

رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران یادآور شد: فرهنگ کاشتن سبزه متعلق به ایران است و در گذشته مردم سبزه های خود را در روز ۱۳ فروردین یا روز طبیعت به جوی های آب می سپردند و طبیعت را بارورتر می کردند، اما با خرید ماهی قرمز که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی ندارد و پس از مدتی تلف می شوند، چیزی از طبیعت گرفته می شود. 

محبی تاکید کرد: بهیچوجه موافق خرید ماهی قرمز نیستم و به مردم نیز توصیه می کنم از خرید آن خودداری کنند، زیرا تا تقاضا نباشد، عرضه هم وجود ندارد.