جمعه ۱۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳

جورابی هوشمند برای کنترل سلامت پای مبتلایان به دیابت

جوراب هوشمند زخم دیابت

سلامت آنلاین- محققان جورابی تولیدکرده‌اند که با آن می‌توان وضعیت سلامت پاهای افراد مبتلا به دیابت را کنترل کرد. این جوراب در صورت تشخیص احتمال بروز آسیب‌دیدگی و جراحت، هشدار می‌دهد.به گزارش سلامت آنلاین، ساینس دیلی نوشت: ماده اولیه مورد استفاده برای تولید این جوراب نوروفابریک نام دارد و در آن مجموعه‌ای از میکروحسگرها تعبیه شده است. این حسگرها به طور مستمر دمای پاها را در شش نقطه کلیدی اندازه‌گیری می‌کنند.
در بیماران دیابتی معمولا پاها حساسیت خود را از دست می‌دهند و به همین علت ممکن است زخم‌هایی در پاها ایجاد شوند که شخص متوجه آن‌ها نشود و به مرور عفونت کنند. افزایش دمای هر یک از نقاط کلیدی که توسط این جوراب هوشمند اندازه‌گیری می‌شود، می‌تواند به معنای آسیب دیدگی یا زخمی شدن پا باشد. به همین علت به محض اینکه حسگرها افزایش دما را تشخیص دهند، جوراب با استفاده از فناوری بلوتوث هشداری را برای یک نرم‌افزار تلفن همراه ارسال می‌کند تا کاربر پیش از ایجاد زخم‌های شدید وضعیت سلامت پاهای خود را بررسی کند.
همچنین این جوراب هوشمند امکان ارسال پیغام‌ها را به شرکت تولید کننده در اختیار می‌گذارد تا در صورتی که کاربر گوشی هوشمند نداشته باشد، موضوع از طریق خطوط تلفن ثابت یا پست الکترونیکی به اطلاع وی برسد. (ایرنا)