یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت:

صادرات تجهیزات پزشکی، ۱۰ برابر افزایش می‌یابد

تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی

سلامت آنلاین- مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت در راستای حمایت از کالای ایرانی به خصوص در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، برنامه‌های مختلفی دردست اجرا دارد، گفت: صادرات تجهیزات پزشکی در سال ٩٧ ده برابر افزایش خواهد یافت.

به گزارش سلامت آنلاین،‌ دکتر رضا مسائلی در خصوص برنامه‌هایی که در راستای تحقق شعار سال ٩٧ مبنی بر حمایت از کالای ایرانی در حوزه تجهیزات پزشکی در دستور کار است، گفت: وزارت بهداشت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، در سال گذشته اقدامات زیادی را ساماندهی کرده و شعار سال ۹۷ نیز در ادامه همان سیاست‌ها پایه گذاری شده است یعنی حمایت از کالای ایرانی در امتداد موضوع اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت در راستای حمایت از کالای ایرانی به‌خصوص در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، برنامه‌های مختلفی را در دست اجرا دارد، خاطرنشان کرد: بند چهارم سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز به کیفیت کالا و برخورداری از استانداردهای بین المللی اشاره دارد بنابراین باید این نکته را مدنظر قرار دهیم.

مسائلی تصریح کرد: طی سفری که اسفندماه سال گذشته در معیت وزیربهداشت به اتحادیه اروپا داشتیم، موضوع فعالیت سازمان‌های گواهی دهنده استانداردهای اتحادیه اروپا در ایران پیگیری شد. در سال ۹۷ نیز بحث توسعه و ارتقای تجهیزات پزشکی براساس استانداردهای بین المللی و اروپایی پایه گذاری شده است بنابراین در سال جدید شاهد تحول بنیادین در نظام ارزیابی و کنترل کیفی تجهیزات پزشکی در کشور خواهیم بود.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف نهایی وزارت بهداشت در حوزه تجهیزات پزشکی رسیدن به کالای با کیفیت و توسعه صادرات است، اظهارکرد: موضوع دیگری که در اولویت‌های ما و در راستای تحقق شعار سال مدنظر است، بحث توجه به توسعه صادرات تجهیزات پزشکی است که این مهم در سال جدید عملی خواهد شد، یعنی در سال ۹۷ شاهد ۱۰ برابر شدن صادرات تجهیزات پزشکی تولید داخل خواهیم بود.

مسائلی افزود: براساس آمار موجود، میزان صادرات تجهیزات پزشکی در کشور ۲۴ میلیون دلار در سال ثبت شده است و طبق هدفگذاری‌ها در سال ۹۷ صادرات تجهیزات پزشکی به رقمی حدود ۲۴۰ میلیون دلار خواهد رسید که میزان افزایش ۱۰ برابری را نشان می دهد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت مصمم است توسعه صادرات تجهیزات پزشکی را دنبال کند و برهمین اساس روی ارتقای کیفیت و اخذ استانداردهای بین المللی مخصوصا از اتحادیه اروپا که زمینه توسعه صادرات و ثبت آن در کشورهای منطقه را فراهم می‌کند، تاکید دارد.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه صادرات تجهیزات پزشکی نیازمند استانداردهای اروپایی است، خاطرنشان کرد: اخذ استانداردهای اروپایی منجر می شود که کالا در سایر کشورها هم به ثبت برسد و مجوز ورود صادر شود. باید توجه داشت که شرط لازم برای حمایت از کالای ایرانی رعایت اصل کیفیت و در درجه بعد رقابت پذیر بودن است که اهمیت این اصول در حوزه سلامت به دلیل مواجهه با جان انسان از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی به حضور فعال شرکت‌های تجهیزات پزشکی در نمایشگاه‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: اقدام دیگری که در دستورکار است، حضور فعال و موثر شرکت‌های تولید کننده تجهیزات پزشکی کشور در بازارهای بین‌المللی به‌صورت پاویون‌های مستقل جمهوری اسلامی در نمایشگاه‌های تخصصی منطقه‌ای و بین المللی دنیا است که این اقدام با همکاری سازمان توسعه تجارت و معاونت علمی ریاست جمهوری و سایر دستگاه‌های ذیربط برنامه‌ریزی شده است تا شرکت‌های تولید کننده با کمک دولت در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در قالب پاویون‌های مستقل حضور پیدا کنند که در این راستا حضور در نمایشگاه‌های عمان هلث، عرب هلث و مدیکا از جمله مهم‌ترین نمایشگاه‌هایی است که برای سال ۹۷ هدفگذاری و برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: دولت برای حضور فعال تولیدکنندگان کشور سوبسید پرداخت و قسمتی از هزینه‌ها را تقبل می‌کند. ما نیز درتلاش هستیم هزینه‌های تمام شده حضور در نمایشگاه های منطقه‌ای و بین‌المللی را کاهش دهیم.

مسائلی افزود: از ابتدای سال که شعار حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری مطرح شد، در حال تنظیم و تهیه دستورالعملی در راستایی تحقق این شعار در حوزه تجهیزات پزشکی هستیم. این دستورالعمل قبل از پایان فروردین ماه نهایی می شود و نحوه حمایت وزارت بهداشت در حوزه تجهیزات پزشکی ساخت ایران را شفاف‌تر توضیح می دهد چراکه تحقق این هدف نیازمند تعریف دقیقی از تجهیزات پزشکی ساخت ایران است و اینکه وزارت بهداشت برای تجهیزات پزشکی ساخت ایران باید براساس چه شیوه ای باید عمل کند.

مشاور وزیر بهداشت در ادامه اظهارکرد: وزارت بهداشت در طرح تحول سلامت در ادوار گذشته، خرید تجهیزات پزشکی تولید داخل را نسبت به نوع خارجی ترجیح و در اولویت قرار داده است اما این موضوع را در قالب دستورالعملی به صورت شفاف تنظیم می‌کند تا بعد از ابلاغ توسط دانشگاه‌های کشور لازم الاجرا باشد.

وی درخصوص کیفیت تجهیزات پزشکی تولید داخل گفت: بحث ارتقای کیفیت تجهیزات پزشکی مهم است. براساس قانون، وزارت بهداشت متولی کیفیت تجهیزات پزشکی است و باید براین کیفیت نظارت کند. به عبارتی پروانه ساخت وزارت بهداشت به عنوان تاییدیه‌ای است که توسط مراکز درمانی برای خرید مورد استناد است.

مسائلی افزود: به طورکلی درحال ایجاد تحول بنیادین در نظام ارزیابی کیفی تجهیزات پزشکی تولید داخل کشور در سال ۹۷ هستیم یعنی روی کیفیت و توسعه صادرات تمرکز داریم.

وی در پایان تاکید کرد: در سیاست‌های کشور در حوزه اقتصاد مقاومتی حجم قابل ملاحظه‌ای از سرمایه گذاری‌ها در حوزه تجهیزات پزشکی است، در سال ۱۳۹۶ بیش از ۴۰۰محصول و تجهیزات پزشکی با کلاس خطر C و D تولید کردیم که بخش خصوصی همچنین سرمایه گذاران خارجی در این راستا همکاری کردند. لذا تمام تلاش ما این است این موضوع را در سال ۹۷ جدی تر دنیال کنیم.(وبدا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.