دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران در گفتگو با سلامت آنلاین تشریح کرد:

راهکارهای حمایت از صنعت داروی کشور در سال حمایت از کالای ایرانی

داروخانه نسخه

سلامت آنلاین- عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران گفت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ورود منابع مالی جدید توسط دولت، موجب بروزرسانی، ارتقای سطح تولید و کیفیت صنایع دارویی کشور خواهد شد.

دکتر شهاب الدین جنیدی جعفری در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: در گذشته چون بازار اقتصادی داروی کشور از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار نبود، بخش خصوصی هم انگیزه ای برای سرمایه گذاری در صنعت دارو نداشت. همچنین با بروز نشدن تکنولوژی، قیمت گذاری بسیار مقتصدانه و نگاه بسیار انقباضی به قیمت دارو، عملا توان ارتقا و افزایش پتانسیل تولید از صنعت دارو گرفته شد.

وی اظهار کرد: برای تامین فضای سخت افزار و ارتقای سطح تولید در صنعت دارو به منابع مالی نیاز داریم و برای رسیدن به آن چاره ای جز سرمایه گذاری وجود ندارد. 

وی با تاکید بر این که برای بروزرسانی یا بروزتر کردن صنایع داروسازی، دولت باید منابع مالی تخصیص دهد، ادامه داد: در بخش خصوصی نیز سهامداران بخش خصوصی باید با وارد کردن منابع مالی شان به این بخش، سود مناسب را تعریف یا شرایطی پیش بینی کنند که بتوانند ریسک سرمایه گذاری را تحمل کنند. 

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران بیان کرد: صنعت داروسازی کشور از بعدی پیر و از بعدی دیگر جوان است. در مورد فرآورده های «نانو»، «بیو» و «هایتک» قدم های خوبی در طی ادوار گذشته برداشته شده است و موسسات دانش بنیان با برخورداری از حمایت هایی توانسته اند حرف هایی برای گفتن داشته باشند، اما برای این که بتوانند به تولید انبوه برسند، باز هم بحث مسائل مالی مطرح است.

جنیدی جعفری با اشاره به ترمیم نشدن طولانی مدت برخی کارخانه های داروسازی کشور گفت: در طی ۴۰، ۵۰ سال گذشته، برخی کارخانه های داروسازی خیلی ترمیم نشدند، اما با وجود شرایط سخت، چرخه تولید خود را همچنان اداره کرده و تولید را ادامه داده اند. در بحث زیرساخت های سخت افزاری، ادوات و تشکیلات موجود در کارخانه ها به یک تغییر و رفرم نیاز داریم و بنظر می رسد اگر برای آن برنامه ریزی مدونی انجام دهیم، بطور قطع، در کشور، شاهد چشم اندازهای خوبی در زیرساخت های علمی در میان دانشمندان و نوآوران صنایع داروسازی خواهیم بود. 

عضو مجمع نمایندگان نظام پزشکی کشور افزود: به عنوان کارشناس حوزه دارو تاکید می کنم اگر برنامه ریزی خوبی داشته باشیم، می توانیم به بازار دارویی به عنوان یک مجموعه ارز آور در خاورمیانه و حتی آسیا نگاه کنیم؛ بشرط این که به سرمایه گذاری در حوزه دارو به چشم هزینه مازاد نگاه نکنیم و به عنوان یک کار زیرساختی درازمدت به آن بنگریم.

وی با اشاره به وضعیت بازار داروی ایران در منطقه و دنیا خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای منطقه، داروهای ایرانی خریداری می کنند، اما هنوز با آن چشم انداز ایده آل  فاصله داریم. مدیران سازمان غذا و دارو و متولیان وزارت بهداشت علاقه دارند و من نیز امیدوارم به جایی برسیم که میزان ریالی داروی ورودی و خروجیمان با هم برابر باشد، اما هنوز به این سطح دست پیدا نکرده ایم و مقدار  ریالی داروی وارداتی از میزان وارداتمان بیشتر است، اما می توان با افزایش کیفیت دارو، مشتری های بهتری جذب کرد، با این حال بسیاری از کشورها داروهای ایرانی خریداری کرده اند و در مواردی حتی این داروها به برخی کشورها قاچاق شده است.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران تصریح کرد: برای این که بتوانیم به کشورهای بیشتر و بخصوص توسعه یافته به عنوان مشتری ثابت نگه کنیم، باید از نظر ارتقا و نوآوری اقداماتی انجام دهیم. به نظر می رسد کلید این معما در سرمایه گذاری بخش خصوصی و افزایش منابع مالی بخش دولتی است تا بتوان این صنعت را که سالیان متمادی به همت دانشمندان داروساز، شرکت های توزیع و داروسازان فعال در دانشکده های داروسازی به اینجا رسیده است، شکوفاتر کرد.