چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران در گفتگو با سلامت آنلاین توضیح داد:

تاثیر تلاطم بازار ارز بر قیمت داروها

داروخانه

سلامت آنلاین- مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران در واکنش به تلاطم بازار ارز و تاثیر منفی آن بر حوزه دارو هشدار داد: در صورت تداوم این وضعیت، ارزش ریال به شدت سقوط کرده و قیمت ریالی داروها افزایش پیدا خواهد کرد که در نتیجه، بسیاری از بیماران قادر به تهیه داروهای مورد نیاز خود نخواهند بود.

دکتر حمید خیری در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: تاثیر منفی بی ثباتی ارز منحصر به افزایش قیمت دارو نمی شود و کارخانه های تولید کننده دارو نیز در وارد کردن قطعات فنی دچار مشکل خواهند شد، زیرا گاهی برخی از دستگاه ها به نوسازی قطعات جدید نیاز دارد. از سوی دیگر، تداوم این شرایط بر تسویه حساب مطالبات کارخانه های تولید دارو از سوی دولت نیز بی تاثیر نیست. هم اکنون پرداخت مطالبات کارخانه ها طولانی شده و اگر همین وضعیت ادامه پیدا کند، زمان تسویه بدهی ها بسیار طولانی تر خواهد شد.

وی با بیان این که بر اساس شنیده ها، دولت نرخ ثابت چهار هزار و ۲۰۰ تومان را برای دلار تعیین کرده است، ادامه داد: اگر این ارز ثابت وارد بازار شود، دولت می تواند تلاطم نرخ دلار را کنترل کند که در این صورت قیمت بسیاری از موارد حیاتی از جمله دارو کنترل خواهد شد.

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران در پاسخ به این که آیا تلاطم نرخ ارز بر واردات مواد اولیه ساخت دارو و داروهای گرانقیمت بیماران خاص تاثیر خواهد داشت، گفت: بطور قطع وزارت بهداشت تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده و به مرحله اجرا خواهد گذاشت تا بیماران و بخصوص بیماران خاص در دسترسی به دارو با مشکل مواجه نباشند.

خیری همچنین در مورد پرداخت معوقات داروسازان از سوی سازمان های بیمه گر اظهار کرد: تامین اجتماعی از شهریورماه سال گذشته و سایر بیمه ها با یکی دوماه فاصله هیچ پرداختی به داروسازان نداشته اند. بی توجهی بیمه ها به تسویه معوقات، داروخانه ها را در ارائه خدمات دارویی به جامعه دچار مشکل خواهد ساخت.

وی هشدار داد: بسیاری از همکاران داروخانه دار به شرکت های توزیع دارو بدهکار هستند و چک هایشان برگشت خورده است. با ادامه این شرایط و تسویه نشدن بدهی ها، داروخانه ها قادر به تهیه داروهای گرانقیمت نبوده و چکهایشان تسویه نمی شود که  آسیب های ناشی از  آن تنها دامنگیر افراد بیمار و بخصوص بیماران خاص خواهد شد.