یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰

پرسش سلامت آنلاین از یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس

بررسی «لایحه حمایت از کودکان» به کجا رسید؟

محمد وحدتی

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به تجاوز و قتل ندا، دختر هفت ساله مشهدی تاکید کرد: قتل و تجاوز به کودکان بی‌گناه به مرحله‌ای رسیده است که مجلس قاطعانه باید به بررسی لایحه حمایت از کودکان بپردازد تا با تصویب قوانین لازم مانع از گسترش این آسیب اجتماعی و تبعات هولناک آن در جامعه شود، اما متاسفانه هنوز بررسی این لایحه به سرانجام نرسیده است.

محمد وحدتی هلان در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: در روزهای اخیر مجلس درگیر بررسی بحران آب، وضعیت اقتصادی کشور و نرخ ارز بود و متاسفانه فرصت نشد لایحه حمایت از کودکان مورد بحث قرار گیرد.

وی یادآور شد: واقعیت این است که پیش از انتشار اخبار اخیر از تجاوز و قتل چند کودک در چند نقطه کشور،  تصویب قوانین حمایت از کودکان اولویت اول نبود، با این حال در روزهای آتی پیشنهاد خواهیم کرد تا لایحه حمایت کودکان در مجلس بررسی شود و به تصویب رسد. 

وی با بیان این که مسائل فرهنگی و اقتصادی دست به دست یکدیگر دادند تا کودکان بی گناه قربانی هوس و طمع عده ای شوند، ادامه داد: برخی به دلیل نیازهای مادی اقدام به قتل کودکان می کنند. در تبریز قاتل معتادی اعتراف کرده بود که بخاطر خماری و نداشتن مواد مخدر اقدام به قتل دختربچه ای کرده بود که طلا همراه خود داشت تا با فروش طلاها، مواد مخدر تهیه کند. در مواردی نیز عده ای که از سلامت روانی برخوردار نیستند،  اقدام به تجاوز به کودکان می کنند.

وی ادامه داد: به همین دلایل، ضروری است متولیان امر مانند صدا و سیما به کودکان آموزش های لازم را دهند تا در چنین مواردی به دام افراد سودجو نیفتند.

نماینده بستان آباد در مجلس همچنین انتقاد کرد: در نظر بگیرید که مدیر سابق یک بانک بزرگ دولتی، سه هزار میلیارد تومان به جیب می زند و از کشور فرار می کند، در حالی که بجای گوسفند دزد، دست اینگونه مفسدان را باید قطع کرد تا به اموال کشور و مردم دست اندازی نکنند. از سوی دیگر، برای من جای تعجب است که در جایی مانند صندوق ذخیره ارزی به اموال معلمان زحمتکش دست درازی می شود. چنین بی عدالتی و فسادهایی قطعا به گسترش آسیب های اجتماعی، دامن می زند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: اگر در جامعه عدالت برقرار شود و هرکس به حق و حقوق خود برسد، شاهد گسترش آسیب های مختلف اجتماعی نخواهیم بود.