یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۴

واکاوی تبعات دوستی‌های مجازی در گفتگوی سلامت آنلاین با یک روانشناس

آشنایی در فضای مجازی؛ طلاق در دنیای واقعی

اینستاگرام  دوستی های اینترنتی

سلامت آنلاین- یک روانشناس با اشاره به تبعات آشنایی و دوستی دختران و پسران در فضای مجازی هشدار داد: نمی‌توان به طور قاطع اعلام کرد که هرگونه دوستی و حتی ازدواج در فضای مجازی به شکست منجر می شود، اما در بسیاری از موارد شاهد هستیم که روابط غیراخلاقی، خیانت، افسردگی، اعتیاد و طلاق های زودهنگام از جمله آسیب هایی است که اینگونه دوستی های مجازی به بار می آورد.

دکتر ابوالقاسم خوش‌کنش در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: چه بخواهیم و نخواهیم، دختران و پسران از فضای مجازی استفاده می کنند و امروزه بسیاری از آنان، بخش اعظم وقت خود را صرف حضور در انواع و اقسام شبکه های اجتماعی می کنند که در خصوص فرزندان کم سن و سال، اگر حضور در فضای مجازی، کنترل شده و تحت نظارت خانواده باشد، آسیب های ناشی از آن کاهش پیدا خواهد کرد، اما حضور در فضای مجازی و ارتباط برقرار کردن نوجوانان با جنس مخالف بدون نظارت خانواده ها معمولا نتایج خوبی به دنبال ندارد.

وی با بیان این که برخی از آشنایی های دختران و پسران در فضای مجازی منجر به ازدواج می شود، ادامه داد: از آنجا که میزان آشنایی افراد در فضای مجازی، سطحی است و به شناخت عمیق منجر نمی شود، بسیاری از ازدواج های حاصل از آشنایی از طریق فضای مجازی به طلاق می انجامد. از این ضروری است خانواده ها نظارت ویژه ای بر نحوه حضور فرزندان خود در شبکه های اجتماعی داشته باشند.

این روانشناس تاکید کرد: تقویت روابط میان فرزندان با خانواده با تکیه بر اصل خردورزی، ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی، وقت گذراندن با فرزندان و آموزش دادن به نوجوانان در خصوص تبعات احتمالی دوستی های مجازی، موجب نزدیک تر شدن اعضای خانواده به همدیگر می شود و همین تقویت صمیمیت در کانون خانواده، خود به خود آسیب دوستی های مجازی را نیز کمتر خواهد کرد، زیرا فرزندان بجای طلب مهر و محبت در فضای مجازی، این مهر و عطوفت را از کانون خانواده دریافت می کنند.

وی تصریح کرد: برخلاف برخی نظرات که کنترل کردن را توصیه می کنند، کنترل فرزندان، بار منفی دارد و نتیجه مطلوبی در پی نخواهد داشت. باید با آموزش و فرهنگ سازی، فرزندان به جایگاهی برسند که بدون هیچ کنترل و نظارتی، راه درست و بی خطر را انتخاب کنند و فضای مجازی را محلی برای انتخاب همسر آینده خود ندانند.