جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸

خوردن غذاهای سبک مدیترانه‌ای برای کبد مفید است

رژیم غذایی مدیترانه ای کبد سبزیجات

سلامت آنلاین- از قبل هم معلوم شده که پیروی از رژیم غذایی موسوم به مدیترانه‌ای برای سلامت قلب مفید است؛ اما اکنون گفته شده که چنین تغذیه‌ای برای مبتلایان به سیروز کبدی هم خواص فراوان دارد و همچنین سبب بهبود تنوع میکروبیائی روده می‌شود.به گزارش سلامت آنلاین، طبق مطالعه‌ای تازه مشخص شده رژیم غذایی غنی از محصولات لبنی و سبزیجات منجر به کاهش احتمال وخامت بیماری در مبتلایان به سیروز کبدی می‌شود.
سیروز کبدی یکی از علل عمده، در حال رشد و اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می‌رود و سالانه بیش از یک میلیون مرگ را در میان انسان‌ها رقم می‌زند. البته این آمار در میان مردم کشورهای جهان همسان نیست و به عوامل متعددی عمدتاً از قبیل میزان مصرف الکل، نوع و کیفیت الکل مصرفی، و ابتلا به عفونت‌های هپاتیت ویروسی B و C بستگی دارد.
افزون بر این، میکروبیوت روده‌ای نیز در بیماریزائی و پیشرفت سیروز دخیل است. این طور به نظر می‌رسد که افراد سالم تنوع میکروبیائی بیشتری در روده خود دارند و در کسانی که به سیروز مبتلا هستند گستردگی میکروبیوم روده از بین رفته یا کم است.
دکتر جزموان بجاج، سرپرست محققان پژوهشی در همین زمینه گفت: «رژیم غذایی یکی از تعیین‌کننده‌های اصلی ترکیبات میکروبی روده به شمار می‌رود اما اطلاعات کمی درباره ارتباط رژیم غذایی، تنوع میکروبی و نتایج بالینی در بیماران مبتلا به سیروز وجود داشت. بنابراین، مطالعه ما بر این اساس شکل گرفت».
این گروه مطالعاتی سه دسته از افراد را در امریکا (۱۵۷ نفر) و ترکیه (۱۳۹ نفر) تحت بررسی قرار دادند و نتایج آزمایش‌هایی از جمله میکروبیوم روده و مدفوع را در آنها تجزیه و تحلیل کردند. امریکائیها به رژیم غذایی سبک غربی با مصرف کمتر لبنیات و علاقه بیشتر به خوردن قهوه و نوشابه‌های گازدار تمایل داشتند در حالی که شرکت‌کنندگان ترکیه‌ای در این تحقیق از رژیم غذایی سبک مدیترانه‌ای همراه با سبزیجات پیروی می‌کردند.
به گفته دکتر بجاج، نتایج این مطالعه نشان داد بیماران مبتلا به سیروز نوعی نمایه میکروبیائی روده دارند که به عوامل تغذیه‌ای واکنشی بالا نشان می‌دهد؛ بنابراین به عنوان اولین مطالعه در این زمینه، مشخص شد که ارتباطی میان رژیم غذایی، تنوع میکروبیائی و نتایج بالینی در زمینه ابتلا به سیروز کبدی وجود دارد.
یافته‌ها و جزئیات بیشتری از این تحقیق در «کنگره بین‌المللی کبد-۲۰۱۸ پاریس»، ارائه شده است و برخی متخصصان نتایج آن را از این جهت مهم می‌دانند که تاکید دارد رژیم غذایی مدیترانه‌ای نه تنها اثر محافظتی در برابر مراحل اولیه بیماری مزمن کبدی دارد بل‌که کارآیی بیشتری هم در مراحل پیشرفته‌تر این بیماری برای مبتلایان از خود نشان می‌دهد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)