سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲

مدیر کل حقوقی سازمان غذا و دارو خبر داد:

معرفی ۲۴۲ فروشگاه اینترنتی داروی قاچاق به مراجع قضایی

قاچاق دارو فاسد قاچاقچی انبار

سلامت آنلاین- مدیر کل امور حقوقی، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو گفت: ۲۴۲ فروشگاه اینترنتی کالاهای سلامت به ویژه دارو و مکمل قاچاق به مراجع قضایی معرفی شدند و ۶۱ پرونده کشفیات کالاهای غیرمجاز در زمینه غذا و دارو به مراجع ذیصلاح قضایی ارسال شده است.

به گزارش سلامت آنلاین، شهریار اسلامی تبار افزود: این مکشوفات در جریان برگزاری مانور نظارتی سطح عرضه که با توجه به تبلیغات غیرمجاز کالاهای سلامت، کالاهای موصوف در سطح عرضه با هماهنگی پلیس فتا و همکاری دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی به دست آمده است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته با رصد فروشگاه‌های مجازی، ۲۴۲ فروشگاه اینترنتی عرضه کننده کالاهای سلامت به ویژه دارو و مکمل بررسی شد و پرونده آنها به مراجع ذی صلاح قضایی ارسال شد و نتیجه رسیدگی به این پرونده ها پیگیری می شود.

مدیر کل امور حقوقی، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو گفت: یک میلیون و ۸۵۹ هزار و ۸۶۷ قلم دارو و مکمل قاچاق، ۵۵۱ هزار و ۱۹۸ قلم غذا، ۶۴۴ هزار و ۲۰۴ قلم محصولات آرایشی، ۱۸ هزار و ۵۲۲ قلم تجهیزات پزشکی و در مجموع سه میلیون و ۷۳ هزار و ۷۹۱ قلم کالای سلامت قاچاق در ۹ ماهه نخست سال گذشته کشف شد.

اسلامی تبار تصریح کرد: همچنین در ۶ ماهه نخست سال گذشته به ۴۴۱ شکایت در زمینه دارو، ۲۸۳ شکایت در زمینه محصولات خوراکی و آشامیدنی، ۵۴ شکایت در زمینه فرآورده های آرایشی و بهداشتی، پنج شکایت در زمینه تجهیزات پزشکی و ۸۷ شکایت در زمینه مکمل ها و شیرخشک و در مجموع به ۸۷۰ شکایت در زمینه کالاهای سلامت رسیدگی شد.

وی ادامه داد: سال گذشته طی عملیات پانجیا (عملیاتی که هر ساله توسط پلیس کشورهای مختلف دنیا با هدف جلوگیری از فروش اینترنتی داروهای قاچاق، تقلبی و غیراستاندارد صورت می‌گیرد)، فعالیت دو هزار و ۴۱۰ سایت غیرمجاز تبلیغات کالاهای سلامت بررسی و دستور فیلتر و تذکر به این سایت ها، صادر شد.

وی اضافه کرد: همچنین ۳۱۲ مورد تبلیغات ماهواره ای کالاهای سلامت محور که در نیمه اول سال ۱۳۹۶ در شبکه‌های فارسی زبان صورت گرفته است، بررسی و به مراجع ذی صلاح انتظامی معرفی شدند.

مدیر کل امور حقوقی، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به برنامه جامع پیشگیری و مقابله با قاچاق کالاهای سلامت محور و پیوست فرهنگی آن، اولویت‌هایی به این منظور پیشنهاد شده است.

اسلامی تبار افزود: اطلاع رسانی و آموزش سامانه رهگیری و کنترل اصالت فرآورده های سلامت محور، اصلاح الگوی مصرف کالاهای حوزه سلامت به ویژه مکمل ها و فرآورده های آرایشی و برگزاری کارگاه های آموزشی آشنایی با مقررات مربوطه در قالب همایش های سراسری برای دانشگاه ها و گروه های نظارتی از جمله این اولویت ها است.

وی یادآور شد: سال گذشته نیز برنامه هایی مانند آموزش و اطلاع رسانی به مصرف کنندگان درباره اهمیت ایمنی و سلامت مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشکی، دارویی و مکمل های غذایی و طراحی و راه اندازی کمپین مجازی حامیان سلامت، اجرا شد.(ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.