سه‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶

موز، دارویی مؤثر برای مقابله با ایدز و آنفلوآنزا

موز

سلامت آنلاین- یک گروه بین‌المللی از دانشمندان با انجام تحقیقی تازه نشان داده‌اند که از پروتئین جداشده موز می‌توان برای مقابله با ویروس‌هایی استفاده کرد که مسبب بیماری‌های ایدز، هپاتیت C و آنفلوانزا به شمار می‌روند.

گروهی متشکل از ۲۶ دانشمند بین المللی، نسخه جدیدی از لکتین موز را تولید کرده‌اند که می‌تواند بدون عوارض جانبی با ویروس‌ها مقابله کند. تحقیق آنها بر لکتین موز یا BanLec متمرکز بود. اگرچه نقش این پروتئین در سال ۲۰۱۰ به عنوان عاملی برای مبارزه با ویروس ایدز به اثبات رسید، اما عوارض جانبی نظیر سوزش و التهاب هم به همراه داشت. اکنون این گروه از دانشمندان نسخه جدیدی از BanLec موسوم به H۸۴T را ایجاد کرده‌اند که هیچ عارضه جانبی ندارد.
این پروتئین بر روی موش‌ها آزمایش شده است و کار‌شناسان در بررسی انجام شده دریافتند «لکتین» موجود در موز برای درمان سرماخوردگی در موش‌ها موثر بوده است. در حقیقت این ماده با چسبیدن به قند موجود بر سطح ویروس، مانع از ورود آن به سلول می‌شود.
اگرچه درمان‌های متعددی برای این بیماری‌ها وجود دارد، اما دانشمندان به دنبال دارویی هستند که در مقابله با بسیاری از ویروس‌هایی که به سرعت تغییر می‌کنند، نظیر آنفولانزا، کارآیی داشته باشد.
کار‌شناسان همچنین با بیان اینکه لازم است آزمایش‌های بیشتری روی نمونه‌های انسانی انجام شود، اظهار داشتند: به هر حال مصرف این میوه به دلیل برخورداری از دو ویتامین C و B۶ به عنوان ارتقاء دهنده سطح ایمنی توصیه می‌شود.
(مهر)