شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۳

یک نشانه ابتلا به پارکینسون: زمین خوردن‌های پیاپی

سالمندی پیری پارکینسون لرزش دست

سلامت آنلاین- محققان می‌گویند یکی از نشانه‌های ابتلا به بیماری پارکینسون زمین خوردن به طور مکرر است که که منجر به آسیبدیدگی یا شکستگی می‌شود.

بررسی محققان دانشگاه Umea در سوئد نشان می‌دهد بیماران مبتلا به پارکینسون، سال‌ها قبل از تشخیص علایم بیماری، چندین زمین‌خوردگی شدید را تجربه کرده‌اند که در اغلب موارد منجر به شکستگی و آسیب‌های جدی شده است.
مطالعه سوابق حدود ۲۴ هزار بیمار بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۲ میلادی نشان می‌دهد بیماران مبتلا به پارکینسون، ۱۹ درصد تجربه زمین خوردن بیشتری در ۱۰ سال قبل از تشخیص بیماری داشته‌اند.
محققان احتمال می‌دهند زمین خوردن‌های مکرر به دلیل اختلالات عصبی است که در ‌‌نهایت می‌تواند منجر به پارکینسون شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود زمین خوردن‌های شدید و مکرر جدی گرفته شود و برای تشخیص زودهنگام پارکینسون اقدام شود.
پارکینسون پس از آلزایمر شایع‌ترین بیماری سیستم اعصاب است که بر اثر کاهش دوپامین و اختلال جسم سیاه مغز ایجاد می‌شود. جسم سیاه پیام‌های عصبی را از طریق نخاع به عضلات مختلف ارسال می‌کند و این فرآیند از طریق ماده شیمیایی دوپامین صورت می‌گیرد و باعث اختلال در تعادل و کنترل عضلات می‌شود. روش‌های رایج کنترل این بیماری، داروی‌هایی هستند که با تحریک مغز، به ترشح دوپامین کمک می‌کنند. این روش‌ها بیماری را درمان نمی‌کنند، بلکه علایم را کاهش می‌دهد و پاسخ آن روی افراد مختلف، متفاوت است.
بیماری پارکینسون معمولا با لرزش یک دست آغاز می‌شود و بتدریج اکثر اندام را درگیر می‌کند. حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این اختلال مبتلا هستند.
به گزارش مرکز پیشگری و کنترل بیماری آمریکا، در این کشور از هر ۵۰۰ نفر یک نفر به این بیماری مبتلا است. احتمال ابتلا به پارکینسون در مردان ۱/۵ برابر زنان است.
نتایج این تحقیقات در نشریه PLOS منتشر شده است. (ایرنا)