دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰

۷ اشتباه والدین در تربیت فرزند

دختر بچه کودک ناراحتی قهر

سلامت آنلاین- برخی والدین، فرزندان خود را تقربیاً به همان روش‌هایی تربیت می‌کنند که قبلاً‌ پدر و مادرشان خود آنها را تربیت کرده بودند؛ اما روزگار عوض شده است و متخصصان می‌گویند شیوه‌های ناخودآگاه تربیت، احتمال خطا را افزایش می‌دهد.

شاید‌‌ شما هم جزو همان افرادی باشید که اگر دقیق‌تر بنگرید متوجه خواهید شد همان شیوه‌هایی را برای رفتار با فرزندتان به کار می‌بندید که سال‌ها قبل والدین شما در تربیت خودتان به کار بسته بودند و حالا همان خطاهایی را انجام می‌دهید که خودتان قربانی‌اش بوده‌اید! از این خطا‌ها آگاه شوید تا بهتر و مؤثر‌تر قادر به کنترل فرزندان و اصلاح شیوه‌های تربیتی آنها باشید:
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ایران بانو، در اینجا ۷خطای رایج در تربیت فرزند را به شما یادآوری می‌کنیم:

۱- ایجاد حس بد بودن
اگر کاری انجام دهید که فرزند شما احساس کند به اندازه کافی خوب نیست تا توجه و محبت شما را جلب کند، دچار این خطا شده‌اید. ممکن است دوست داشتن او را مشروط به گرفتن نمره خوب کنید. ممکن است بعد از اشتباهاتش، او را به شیوه‌ای تنبیه و طرد کنید که او احساس نکند این تنبیه به خاطر عمل اشتباهش بوده بلکه فکر کند خودش آدم بی‌ارزش و بدی است و تنبیه را متوجه خودش بداند، نه عملش.

۲- تو اشتباه می‌کنی!
بچه‌ها هم مثل ما، احساسات یا درک و دریافت‌هایی دارند که از نگاه خودشان درست است. انکار این احساسات و تلاش برای پس زدن آن‌ها یک اشتباه بزرگ اما رایج میان والدین است. مثلاً وقتی کودک از چیزی خوشش می‌آید، شما می‌گویید: اونقدر‌ها هم خوب نیست. وقتی از اتفاقی احساس ترس و نگرانی می‌کند، به جای همدلی با او می‌گویید: ترس نداره که! تو اشتباه می‌کنی! با این کار به فرزندتان می‌آموزید همیشه به احساسات و برداشت‌های خودش بی‌اعتماد باشد.

۳- انتظار درک بالا
از بچه‌ها نخواهید حدس بزنند چه کاری درست است و شما چه توقعی دارید. فرمان‌های خود را صریح و دقیق و کوتاه بگویید تا بدرستی اجرا کنند.

۴- گرفتن حق اظهار نظر آنها
یک خطای رایج، در نظر نگرفتن حق اظهار نظر از سوی کودک است. معمولاً پشت این خطا، این توجیه وجود دارد: او خیلی کوچک‌تر از آن است که بتواند نظری داشته باشد.

۵- سوءاستفاده از قدرت
اقتدار داشتن به معنی سوءاستفاده از قدرت نیست. مسلماً شما توانمند‌تر از فرزندتان هستید. از این قدرت علیه او استفاده نکنید. چیزی که شما نیاز دارید، اقتدار و قاطعیت است نه زورگویی و قلدری.

۶- دخالت در تصمیم‌گیریهای شخصی آنها
در تصمیم گیری‌های کوچک فرزندتان دخالت نکنید. به او استقلال بدهید تا درباره امور شخصی‌اش خودش تصمیم بگیرد.

۷- برچسب زدن
این، بد‌ترین خطایی است که می‌توانید انجام دهید. وقتی فرزندتان را تنبل، بی‌فکر، لجباز، کم هوش یا احمق خطاب می‌کنید، با این برچسب نه تنها موجب خشم و سرخوردگی فرزندتان می‌شوید، بلکه خود انگاره او را به شکلی معیوب ترسیم می‌کنید. به طوری که او خود را با همین صفات باور می‌کند و در تمام زندگی چنین تصویری از خود در ذهن می‌سازد.