چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۹

در کنگره چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی مطرح شد:

امکان درمان ۸۰ درصد از مبتلایان به سرطان دهانه رحم

آناتومی بدن دستگاه تناسلی زنانه گردن رحم تخمدان پزشک زنان

سلامت آنلاین- به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اولین کنگره چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی، با تشخیص بموقع سرطان دهانه رحم می‌توان در ۸۰ درصد موارد این سرطان را درمان کرد.

دکتر علی اصغر پیوندی با اشاره به این‌که مامایی به برکت پوشش فراگیر شبکه بهداشت و نظام ارجاع پیشرفت‌های مناسبی داشته است و بر همین اساس شاهد کاهش مرگ و میر مادران در کشور هستیم، افزود: حدود ۷۵ درصد زنان دنیا به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند و سالانه نیم میلیون مورد جدید شناسایی می‌شود که با تشخیص به موقع در ۸۰ درصد موارد قابل درمان خواهد بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: آموزش بهداشت جنسی، عدم استعمال دخانیات، غرلباگری به موقع از مواردی است که موجب پیشگیری و کاهش آمار مبتلایان به سرطان دهانه رحم می‌شود.
پیوندی، واکسیناسیون جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم را یکی از چالش‌های پیش رو در حوزه کاهش آمار مبتلایان دانست و اظهار کرد: این همایش زمینه مناسبی برای تبادل فکری و همکاری بیشتر متخصصان این حوزه را فراهم می‌کند که امید است راهگشای این چالش باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه ناهنجاری مادرزادی عامل مرگ و میر ۷ درصد نوزادان است، عنوان کرد: تغذیه نادرست در دوران بارداری، استعمال دخانیات، ابتلا به عفونت‌ها، وضعیت اجتماعی و... از عوامل بروز این ناهنجاری‌ها است.
او آموزش در این حوزه را یکی از عوامل راهگشا دانست و افزود: برای اثر بخشی هزینه‌ها علاوه بر آموزش انجام سونوگرافی‌های پیشرفته یکی از رسالت‌های محققان حوزه زنان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ۵۰ درصد زوجین دنیا نابارورند، عنوان کرد: حدود یک چهارم زوجین در کشورهای پیشرفته نابارور هستند که این آمار در کشور ما ۱۱ درصد گزارش شده است. درمان‌های کمی و کیفی ناباروری جزو سیاست‌های افزایش جمعیت است که باید با تلاش مضاعف متخصصان زنان و مامایی همراه شود.
وی گفت: می‌توان با افزایش آگاهی عمومی و جذب سیاستگذاران برای اصلاح سبک زندگی، کاهش رفتارهای پر خطر و اقدامات پیشگرانه به تحقق این سیاست کمک کرد. (مهر)