دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۲

۸ نکته علمی درباره فیبروم رحم در زنان

فیبروم رحم

سلامت‌آنلاین- فیبروم عارضه‌ای است که به شکل یک توده و معمولا در دیواره داخلی حفره رحم بروز می‌کند و پژوهشگران می‌گویند ۷۰ درصد از خانم‌ها دارای فیبروم در رحم خود هستند و با این حال ممکن است اطلاعی از آن نداشته باشند.

این توده در اصل از جنس بافت دیواره رحم است که به دلیل رشد غیرطبیعی به چنین شکلی درمی‌آید و مشکلاتی با خود به همراه می‌آورد. در حال حاضر در دنیای پزشکی فیبروم مشکل لاینحلی نیست و روش‌های درمانی گوناگونی برایش وجود دارد. فقط باید علائمش را شناخت و به‌محض بروز آن‌ها به پزشک متخصص مراجعه کرد.

۱. فیبروم‌ رحم بسیار شایع است.

فیبروم‌ها شایع‌ترین تومورهای رحم هستند. آمارها می‌گویند در کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند آمریکا ۷۰ تا ۸۰ درصد زنان در سنین حدود ۵۰ سالگی چنین فیبروم‌هایی در رحم‌شان دارند. درواقع سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی مساعدترین دوره برای شکل‌گیری فیبروم در رحم است.

۲. فیبروم سرطان نیست.

فیبروم از جنس تومورهای بدخیم سرطانی نیست، بلکه به‌عکس از دسته تومورهای خوش‌خیم به‌حساب می‌آید. بااین‌حال در برخی موارد فیبروم‌ها ممکن است علائمی بروز دهند که شبیه علائم سرطان نادری در رحم است که به «سارکوم رحم» معروف است. متاسفانه، دانشمندان روش قابل اتکایی برای تشخیص سارکوم رحم ندارند و در بسیاری از موارد این سرطان هنگام انجام جراحی برای درآوردن فیبروم‌ها شناسایی می‌شود. از این نظر، باید فیبروم را جدی گرفت هرچند احتمال بروز سرطان سارکوم رحم بسیار کم باشد.

۳. فیبروم معمولا بی‌علامت و بی‌نیاز از درمان است.

صرف وجود فیبروم در بدن خطری متوجه میزبان آن نمی‌کند. به‌عبارت‌دیگر، تا زمانی که فیبروم سبب بروز علائمی در بدن نشود نیازی به درمان ندارد. این خبر بسیار خوبی است زیرا فیبرومی که در رحم اکثر خانم‌ِها تشکیل می‌شود هیچ علامتی ندارد. متخصصان می‌گویند اگر خانمی که در رحمش فیبروم هست هیچ علامت مرتبطی نداشته باشد، احتمالا نیازی به درمان هم نخواهد داشت؛ تنها کاری که «باید» انجام دهد این است حتما تحت نظر پزشک باشد و مطابق توصیه‌های او آزمایش‌های دوره‌ای مشخصی انجام دهد. این کار بیشتر برای تشخیص به‌موقع سرطان سارکوم رحم صورت می‌پذیرد.

۴. فیبروم علت اصلی عمل برداشتن رحم است.

سالانه، برای درمان فیبروم بیش از ۲۰۰ هزار مورد جراحی برداشتن رحم در آمریکا انجام می‌شود. این جراحی‌ها علاوه بر آنکه سبب ناباروری می‌شوند، طبعا عوارض و عواقبی هم خواهند داشت. به همین دلیل پزشکان تنها زمانی به برداشتن رحم مبادرت می‌ورزند که فیبروم بسیار دردناک باشد یا به هیچ روش درمانی دیگر جواب نداده باشد.

۵. عمل برداشتن رحم تنها راه حل نیست.

اکنون چندین روش درمانی هست که می‌تواند برای کوچک کردن فیبروم یا کند کردن رشد آن مورد استفاده قرار گیرد. ازجمله این روش‌ها می‌توان به روش‌های هورمونی، روش‌ امواج فراصوت (که به روش اولتراسونیک نیز معروف است)، عمل میومکتومی (یا جراحی برای برداشتن فیبروم بدون برداشتن رحم)، و سایر روش‌ها اشاره کرد.

۶. خونریزی سنگین قاعدگی شایع‌ترین علامت فیبروم است.

فیبروم می‌تواند سبب خونریزی شدید در دوران قاعدگی باشد، و این خونریزی می‌تواند آنقدر شدید شود که حتی با لخته‌های خون همراه باشد. علاوه بر این، فیبروم می‌تواند سبب خونریزی بین نوبت‌های قاعدگی، تکرر ادرار، گرفتگی عضلات ناحیه لگن، نفخ شکمی، یا مقاربت دردناک شود.

۷. فیبروم مانع بارداری نیست،‌ اما می‌تواند دشوارش کند.

اکثر زنانی که فیبروم دارند بارداری‌های بدون اشکالی خواهند داشت، اما ممکن است در حین بارداری، وضع حمل، یا درست پس از آن با دشواری‌هایی مواجه شوند. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد انواع معینی از فیبروم‌های رحمی می‌تواند اندازه و شکل رحم را تغییر دهد، و به این ترتیب بر قابلیت بارداری تاثیر نامطلوبی بگذارد، هرچند متخصصان برآورد می‌کنند که فیبروم فقط در ۱ تا ۲ درصد موارد ناباروری نقش خواهد داشت. البته یکی از مشکلات مهمی که فیبروم به‌ بار می‌آورد این است که احتمال وضع حمل از طریق سزارین را ۶ برابر بیشتر می‌کند، و می‌تواند سبب خونریزی سنگین پس از وضع حمل نیز باشد.

۸. دانشمندان هنوز علت دقیق بروز فیبروم را نمی‌دانند.

به‌رغم شیوع بسیار بالا و اثرات بالینی قابل توجهی که فیبروم دارد، علت دقیق جهش‌هایی که سبب بروز این عارضه می‌شود هنوز معلوم نیست. اما ظاهرا در حال حاضر پژوهشگران در پی یافتن رابطه‌ای میان بروز فیبروم و هورمون‌های خاصی از قبیل استروژن و پروژسترون هستند. زیرا این تومورها به‌ندرت پیش از نخستین عادت ماهانه ظاهر می‌شوند و پس از یائسگی هم کاهش می‌یابند. دانشمندان بر این باورند که علاوه بر این هورمون‌ها عوامل دیگری مانند استرس، تغذیه، و عوامل محیطی نیز ممکن است در شکل‌گیری فیبروم نقش داشته باشند. (سلامت‌آنلاین/ منبع: PREVENTION/ ترجمه: مسعود ایثاری)