جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۰

مسمومیت های غذایی در سفر

بهداشت در سفر

سلامت آنلاین- در اغلب مسافرت های نوروزی به دلیل نداشتن دسترسی به وسایل آشپزی و نبود مکان مناسب برای طبخ غذا ، پخت و پز غذاهای خانگی به حداقل رسیده و مصرف غذاهای رستورانی و آماده به بیشترین میزان می رسد که چنانچه یک اشتباه در تهیه و آماده سازی غذاهای رستورانی و بین راهی رخ دهد ، تعداد زیادی از مسافران در معرض خطر قرار می گیرند . این در حالی است که اگر مشابه این خطا در غذاهای خانگی اتفاق افتد تعداد محدودتری دچار مشکل می شوند .

  لازم است بدانید انواع غذاها به جز غذاهای استریل حاوی درصدی از انواع میکروب ها همچون باکتری ، ویروس ، مخمر ، کپک و انگل هستند و چنانچه ماده غذایی در زمان فرآیند حرارتی به میزان معینی حرارت داده نشود و به خوبی در معرض حرارت های بعدی قرار نگیرد یا در زمان نگهداری به کندی سرد شود ، میکروب های عامل فساد در غذا به گرما و سرما مقاوم شده و در اغلب موارد بدون آنکه در طعم و رنگ و بوی ماده غذایی تغییری ایجاد کنند مسمومیت زا می شوند .

 

                              عوامل فساد در مراکز تهیه غذاهای بین راهی

به طور معمول انواع گوشت های سفید و قرمز از حاملان مهم باکتری هستند و چون اغلب این باکتری ها در حضور اکسیژن قادر به رشد نیستند غالبا درعمق گوشت های نیم گرم در دیگ های آبگوشت پزی و در مرکز تکه گوشت های قیمه شده و همچنین در نسوج بافت ران مرغ و مرکز جوجه کباب و کباب کوبیده خوب پخته نشده ، این باکتری ها حضور پررنگی دارند که به ویژه در دیزی پزی ها ، کبابسراها و رستوران های بین راهی که غذا در حجم زیاد و در مدت زمان کوتاهی تهیه می شود اگر این قبیل غذاها به خوبی حرارت نبینند عامل فساد ، سریع تکثیر و مسمومیت زا می شود . همچنین انواع مگس ها که در رستوران های بین راهی در اطراف مشتری ها حضور فعال و مستمری دارند و با چیده شدن سفره و ورود غذاهای گوشتی سریعتر از مشتری به سمت غذا می روند آلودگی شدیدی به انواعی از باکتری های بیماریزا دارند که در صورت تماس حشرات موذی با موادغذایی خام و پخته باید آن قسمت از ماده غذایی جدا و دور ریخته شود .

انواع پلوها ، چلوها ، نان  گندم و جو ، مغزهای آجیلی و میوه ها اغلب توسط کپک ها آلوده و مسموم می شوند . در واقع کپک ها در محیط هایی با رطوبت بالا بیشترین رشد را داشته و در مراحل اولیه رشد با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند اما با گذشت زمان قابل مشاهده و حتی در رنگ های مختلف ظاهر می شوند . متاسفانه اغلب خانواده ها به خصوص اگر در سفر باشند غذاهای پلویی را به تدریج سرد و با تاخیر در یخچال یا یخدان نگهداری می کنند و حتی گاهی برنج را در وعده های بعدی به صورت سرد مصرف می کنند و اغلب رستوران های بین راهی ته چین و پلوهای روز گذشته را به نحو مطلوب گرم نمی کنند . در حالی که کلیه مواد غذایی که نیاز به حرارت مجدد دارند باید به خوبی حرارت ببینند و پس از آن سریع مصرف شوند .

تحقیقات نشان می دهد بسیاری از سبزیجات به کار رفته در سالادها همچون کاهو و کلم و خیار و گوجه فرنگی و همچنین سبزی خوردن که با آب آلوده به مدفوع عفونی و یا توسط کارگران حامل میکروب در بسیاری از آشپزخانه ها و مراکز تولید مواد غذایی بین راهی مورد شستشو قرار می گیرند آلوده به انگل هستند . ضمن اینکه شستشوی میوه ، ظروف غذا یا مسواک زدن با آب رودخانه ، دریاچه یا آب کانال های سطحی باعث انتقال انگل به بدن افراد می شود . همچنین برخی انگل ها در عمق نسوج گوشت و امعا و احشای دام همچون جگر سیاه رشد می کنند که مطمئن ترین روش نابودی انگل ، شستشوی مواد غذایی با آب بهداشتی و پخت کامل گوشت تا حدی که سطح و به خصوص مرکز آن رنگ قرمز خود را از دست بدهد .

از علایم و نشانه های مسمومیت های غذایی می توان به درد شدید شکم و گرفتگی عضلات آن ، اسهال ، استفراغ ، تب ، تهوع مکرر و افزایش ترشح بزاق دهان اشاره کرد که برای بهبودی باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه شود . (سلامت آنلاین/فاخره بهبهانی - مهندس علوم و صنایع غذایی )

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.