یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۸

نوع دیگری از سلول‌های بنیادی کشف شد

کشف نوع جدید سلول بنیادی

سلامت آنلاین- گروهی از دانشمندان در دانشگاه میشیگان گفته‌اند نوع تازه‌ای از سلول‌های بنیادی را کشف و شناسایی کرده‌اند که نام‌های XEN یا iXEN را بر آنها نهاده‌اند و متعقدند این سلول‌های جدید می‌توانند راهکارهایی جدید برای مطالعه نواقص مادرزادی پیش روی محققان بگذارند.

با اینکه استفاده از سلول‌های بنیادی با مجادلات و بحث‌های بسیاری همراه است، این سلول‌ها در مورد اقدامات درمانی که نیاز به بازسازی و احیاء بافت دارند، بهترین گزینه محسوب می‌شود.
سلول‌های بنیادی پرتوان، پتانسیل بدل شدن به هرنوع از سلول‌های بدن انسان را دارند و در نتیجه امکان بازسازی هرنوع بافت بدن را برای محققان فراهم می‌کنند. در گذشته این سلول‌ها از جنین گرفته می‌شدند؛ اما اکنون محققان روش‌هایی را برای بهره برداری از قابلیت‌های سلول‌های بنیادی از طریق سلول‌های بالغ انسان شناسایی کرده‌اند.
این نوع سلول‌های بنیادی از طریق فعال سازی مجدد ژن‌های جنینی به منظور برنامه ریزی مجدد سلول‌های بالغ ساخته می‌شوند و سلول‌های بنیادی پرتوان القایی نام دارند.
محققان از گذشته می‌دانستند که وقتی جنین سلول‌های بنیادی را تولید می‌کند، نوعی سلول دیگر موسوم به XEN نیز به همراه آن تولید می‌شود که مسئولیت ساخت بافت‌های جنین را بر عهده دارد.
به همین علت محققان دانشگاه فرآیند تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی را بازبینی کردند تا بفهمند که آیا در این فرآیند نیز سلول‌های XEN تولید می‌شوند یاخیر؛ در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد که در فرآیند مذکور، مانند عملکرد جنین، مجموعه‌ای از سلول‌های iXEN نیز تولید می‌شود.
نکته قابل توجه این است که سلول‌های XEN همواره در برابر محققان بوده‌اند و آن‌ها تصور می‌کردند این سلول‌ها عملکردی شبیه سلول‌های سرطانی دارند و فاقد کارآیی هستند.
برای اطمینان از این موضوع، محققان آزمایش‌هایی را روی موش‌ها انجام دادند و متوجه شدند که با جایگزینی ژن‌های XEN می‌توانند تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی را افزایش و میزان تولید سلول‌های iXEN را کاهش دهند. به عبارت دیگر شناسایی سلول‌های iXEN می‌تواند موجب بهبود و تسهیل فرآیند تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی شود.
محققان در تلاشند که آزمایش‌های خود را با استفاده از سلول‌های انسانی ادامه دهند و اگر همه چیز به خوبی پیش رود، گونه جدیدی از سلول‌های بنیادی القایی در اختیار محققان قرار می‌گیرد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Stem Cell Reports منتشر شده است. (ایرنا)