شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰

مدیر گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی فارس در گفتگو با سلامت آنلاین مطرح کرد

ناخالصی در برخی عرقیات سنتی

عرقیات

سلامت آنلاین- مدیر گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی فارس با انتقاد از برخی بازارچه‌های نوروزی که در عرضه عرقیات دخالت دارند و در غرفه‌های نوروزی، این عرقیات را عرضه می‌کنند، افزود: بسیاری از محصولات این بازارچه‌ها و غرفه‌ها از جاهایی تهیه می‌شود که فاقد مجوز‌های بهداشتی لازم هستند و مردم نباید به سلامت عرقیات سنتی در این غرفه ها اعتماد کنند.

سیامک شمس در گفتگو با سلامت آنلاین به میهمانان نوروزی توصیه کرد: عرقیات یا هر نوع ماده غذایی دیگر را که به عنوان سوغات خریداری می‌کنند، قطعا از مکان هایی خریداری کنند که مجوز آن‌ها کاملا مشخص و در محل فروش نصب شده باشد.
وی تصریح کرد: طبق قانون، مراکزی که مجوز‌های لازم را از وزارت بهداشت و صنف خود کسب کرده‌اند، باید پروانه کسب خود را در معرض دید عموم قرار دهند و اگر صنفی پروانه کسب داشت نشان دهنده این است که مجوز‌های اولیه و لازم را از دانشگاه علوم پزشکی دریافت کرده است.
وی افزود: در عین حال باید فروشندگان عرقیات، کارتی که خلاصه بازدید بازرسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی و کارت‌های صحت تندرستی که مربوط به متصدی و کارگران است در معرض دید قرار دهند.
به گفته مدیر گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی فارس، اگر مسافران، این سه آیتم یعنی پروانه کسب، خلاصه بازدید بازرسان محیط دانشگاه علوم پزشکی و پروانه مربوط به سلامتی کارگران را مشاهده کردند می‌توانند مطمئن شوند که مرکز فروش مذکور زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد.
وی با تاکید بر اینکه بهتر است مردم عرقیات را از این مراکز خریداری کنند و از غرفه‌های که به شکل چادربرپا می‌شوند یا دوره گردان به هیچ وجه خریداری نکنند، خاطرنشان کرد: از تاریخ اول اسفند تا ۱۶ فروردین، برنامه طرح ویژه سلامت نوروزی برای بهداشت محیط داریم و تمامی نیرو‌ها، بازرسان و کار‌شناسان ما در حالت آماده باش هستند.
شمس افزود: ما بر تمام مراکز حساس ازجمله هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، قنادی‌ها، رستوران‌ها و از جمله جاهایی که محصولات سنتی و سوغات را به فروش می‌رسانند نظارت کامل داریم و در هرشهرستانی که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی فارس قرار دارد، هم اکیپ ثابت و هم اکیپ سیارداریم.

 

عرقیات غیرمجاز را به شماره ۱۹۰ اطلاع دهید

مدیر گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی فارس اظهار داشت: مردم در صورتی که با مواردی از عرقیات غیرمجاز برخورد کردند، می‌توانند با شماره ۱۹۰ تماس بگیرند و شکایات خود را در این باره ثبت کنند.

وی درباره نظارت دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر عرضه عرقیات سنتی در این شهر نیز گفت: در کارگاه هایی که از دید ما مجاز هستند و مجوز دارند کار‌شناسان به صورت دوره‌ای بازدید انجام می‌دهند و به دلیل حساسیتی که بر محصولات سنتی وجود دارد، نمونه برداری‌ها و آزمایشات میکروبی و شیمیایی از ترکیبات این عرقیات انجام می‌ شود.
شمس از توجه ویژه این دانشگاه بر فروش عرقیات سنتی بخصوص در ایام نوروز خبر داد و افزود: اگر نمونه ارسال شده به آزمایشگاه دانشگاه، آلودگی میکروبی داشته باشد و مطابق با استاندارد نباشد، پیگیری‌های لازم نسبت به آن انجام می‌شود و علت را جستجو می‌کنیم و بعد از اخطار‌های لازم و طی مراحل قانونی و معرفی به دادگاه از فعالیت کارگاه مورد نظر جلوگیری می‌کنیم.
 مدیر گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی فارس در مورد مراحل دریافت مجوز افزود: با توجه به شرایط ویژه‌ای که شهر شیراز دارد و به نوعی از قدیم این سنت وجود داشته است در حال حاضر سعی می‌کنیم که مجوز جدیدی برای عرقیات سنتی ندهیم، اما به کارگاه هایی که از قدیم مجوز داشتند و شرایط خود را به روز کرده و بهسازی‌های لازم را انجام داده‌اند، اجازه فعالیت می‌دهیم که هم بافت سنتی و فرهنگی این قضیه و هم مسائل بهداشتی آن حفظ شود.
شمس ادامه داد: در کنار این امر تلاش می‌کنیم که بیشتر عرقیات سنتی را به سمت تولیدکننده هایی که کارگاه های بزرگتری داشته باشند یا کارخانه داشته باشند ببریم و برای کارگاه جدید، مجوز صادر نکنیم.
وی درباره میزان خلوص و طبیعی بودن این عرقیات گفت: ما می‌توانیم این اطمینان را به مردم بدهیم عرقیاتی که تحت کنترل و نظارت دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد و همچنین کارگاه هایی که مجوز بهداشت، مجوز سلامت پرسنل و پروانه کسب دارند، شرایط استاندارد لازم را رعایت کرده‌اند و خلوص لازم را دارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.