چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳

اشتباهی‌که در لقاح آزمایشگاهی رخ داد

یک اتفاق نادر؛ تولد دوقلویی از یک مادر و دو پدر

کراپ‌شده - نوزاد

سلامت آنلاین- اتفاقی نادر باعث تولد دوقلویی از یک مادر و دو پدر در ویتنام شده است.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از medicaldaily، زمانی که یک دوقلوی پسر در ویتنام متولد شدند، تفاوت میان آن دو بسیار قابل توجه بود و این تفاوت‌ها به مرور با بزرگ‌تر شدن آنها، فاحش‌تر می‌شد به عنوان مثال،یکی از دوقلوها موهای ضخیم و مجعد و دیگری موهای صاف و نازک داشت. همین امر باعث شد خانواده این دوقلو به وجود مشکلی مشکوک شوند و سعی کنند با بررسی‌های بیشتر به اصل ماجرا پی ببرند.

مطالعات آزمایشگاهی روی این دوقلو اثبات کرد که ویژگی‌های آنها عجیب‌تر از حد معمول است. با وجود این که این دو برادر دوقلو در یک زمان و از یک مادر متولد شده‌اند، اما به دلیل مشکلی که هنگام لقاح آزمایشگاهی رخ داده، پدر بیولوژیکی آنها متفاوت است. این پدیده که به «لقاح همزمان دو تخم» معروف است، اتفاقی نادر است که تنها ۱۰ مورد از آن در دنیا رخ داده است.

این برادر دوقلو که دو سال از تولد آنها می‌گذرد در استان «هوا بین»، در شمال غربی ویتنام متولد شدند. آنها نخستین دوقلوی متولد شده از دو پدر متفاوت هستند که تاکنون به طور رسمی در دنیا گزارش شده است.

آنها دوقلوهای ناهمسان هستند که در یک زمان متولد شده‌اند و تخمک‌ها نیز به طور جداگانه بارور شده‌اند. با وجود این، آزمایش‌ها حاکی از آن است که این دوقلوها با اسپرم‌های جداگانه دو مرد بارور شده‌اند. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که این دوقلو به دنبال اشتباهی رخ داده که هنگام بارورسازی تخمک‌ها حین لقاح آزمایشگاهی صورت گرفته است.

محققان بر این باورند که با روند رو به رشد استفاده از «فناوری کمک باروری» ممکن است تولد دوقلوهایی با پدران جداگانه افزایش یابد. طول عمر تخمک زن بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت است در حالی که اسپرم بین ۷ تا ۱۰ روز زنده می‌ماند. در صورتی که در این بازه زمان، «لقاح همزمان دو تخم» رخ دهد، دو اسپرم دو مرد با تخمک اهدایی زن ترکیب می‌شود و احتمال تولد نوزادانی با پدران جدا از هم وجود دارد. (سلامت آنلاین/ ندا اظهری)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.