شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در گفتگو با سلامت آنلاین خبر داد:

کارخانه آلاینده روغن نباتی قو تعطیل می‌شود

روغن نباتی قو

سلامت آنلاین- رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: پیش بینی می‌کنم در ابتدای سال ۹۵ تکلیف کارخانه آلاینده روغن قو مشخص شده و این کارخانه تعطیل شود.

رحمت الله حافظی در گفتگو با سلامت آنلاین درباره فعالیت کارخانه قو که از جمله کارخانه‌های آلاینده شهر تهران است، تاکید کرد: حتی مدیران جدید این مجموعه معتقدند که فعالیت این کارخانه مقرون به صرفه نبوده و مترصد هستند تا بتوانند ضمن تعامل با تامین اجتماعی حدود ۳۰۰ نفر از باقی مانده کارگران این کارخانه را مشمول بازنشستگی پیش از موعده کرده و با همراهی تامین اجتماعی فعالیت این کارخانه هم متوقف شود.

وی با اشاره به اینکه کشور ما باید ازتجربیات موفق کشورهای دیگر استفاده کنند، یادآور شد: تکنولوژی بیشتر  کارخانه های آلاینده از جمله کارخانه روغن نباتی قو مربوط به ۶۰ سال قبل است و این کارخانه ها چه به لحاظ اقتصادی و چه از نظر زیست محیطی پاسخگو نیستند. بنابراین انتظار داریم سرمایه گذاری جدید با تکنولوژی‌های جدید انجام شود که هم مقرون به صرفه باشد و هم تهدید زیست محیطی و سلامتی وجود نداشته نباشد.

حافظی با اشاره به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از سوخت خودرو‌ها است، افزود: اولین اولویت آلایندگی هوای تهران سوخت خودرو‌ها ست که ما برای مقابله با آن باید هم سوخت استاندارد داشته باشیم و هم خودروی استاندارد داشته باشیم. حتی اگر سوخت استاندارد تامین شود اما خودروی ما استاندارد نباشد عملا هیچ مشکلی از آلودگی هوای تهران حل نخواهد شد.
وی، منشا حدود ۲۰ درصد از آلودگی هوای تهران را مربوط به سایر آلاینده‌های محیط زیستی از جمله فعالیت صنعتی کارخانجات و کارگاه‌های عمرانی در شهر تهران دانست و خاطر نشان کرد: تلاش کردیم که کارخانه‌های آسیب زا در سطح شهر تهران را تعطیل کنیم.
حافظی از جمله کارخانه‌های تهدید کننده در شهر تهران را کارخانه ایرفو خواند و گفت: این کارخانه در منطقه ۱۸ واقع شده بود که برای رادیاتورسازی و غیره، چدن ذوب می‌کرد که سرانجام موفق شدیم بعد از ۲۰ سال آن را پلمپ کرده و کوره این کارخانه را خارج کرده و به بیرون شهر تهران منتقل کنیم.
وی از دیگر تهدیدات شهر تهران به نیروگاه برق جنوب شرق تهران اشاره و خاطر نشان کرد: این کارخانه نیز با سوخت مازوت فعالیت می‌کرد که به دنبال پی گیری‌ها و مکاتباتی که انجام شد بالاخره از یکسال قبل مصرف سوخت مازوت در این نیروگاه متوقف شد و آلایندگی حاصل از این فعالیت هم مرتفع شد.
این مقام مسئول همچنین معدن سیمان جنوب شرق تهران را نیز یکی از کارخانجات آلاینده شهر تهران دانست و افزود: در این باره تلاش شده تا با نصب آخرین تجهیزات روز دنیا در محل کوره‌های این کارخانه، غبار حاصل از تولید‌ات سیمان فیلترینگ شده و مانیتورینگ آن‌ها نیز به صورت آنلاین از سوی اداره کل محیط زیست تهران و فرمانداری ری صورت می‌گیرد.
حافظی به غبار زیاد حاصل از دو کارگاه سنگ خردکنی در اطراف این کارخانه اشاره کرد و گفت: بیشتر مردم فکر می‌کنند که این کارگاه‌های سنگ خردکنی متعلق به کارخانه سیمان است، در صورتی که این کارگاه‌ها در حاشیه این دو کارخانه‌ها قرار دارند و فعالیت آن‌ها تهدید کننده محیط زیست و سلامت مردم است. از طریق محیط زیست، پرونده این دو کارگاه به مراجع قضایی ارجاع و بر اساس آن حکم پلمپ صادر شد، ولی این دو کارخانه با استفاده از ظرفیت دیوان اداری، حکم پلمپ را مجدداً متوقف کردند که ما از رئیس دیوان عدالت اداری خواستیم تا در این موضوع مداخله کنند، چرا که این دو کارخانه، مخرب سلامت است و سلامت و جان مردم را تهدید می‌کند.
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در باره بیماری های منتقله از کارخانجات آلوده کننده موجود در شهر تهران گفت: باید توجه داشت باشیم که ذرات کمتر از ۲/۵ میکرون ذراتی هستند که توسط بافت مجاری تنفسی به دام انداخته نمی‌شوند و این ذرات از طریق بافت ریه وارد خون می‌شوند و به تمام ارگان‌های حیاتی منتقل می‌شوند که همین امر، تهدید جدی برای سلامت مردم محسوب می‌شوند.
وی همچنین پساب‌های کارخانه هایی مثل کارخانه روغن که شامل فلزات سنگین است را آلوده کننده محیط زیست دانست و گفت: ورود این فلزات سنگین به مخازن آب زیر زمینی می‌تواند تهدید کننده سلامت مردم باشد، چرا که این فلزات از طریق منابع آبی وارد غذا و محصولات کشاورزی می‌شود.


 کارخانه های آلاینده ای که از داخل شهر، دل نمی کنند

به گفته حافظی، برخی از تجیهزات کارخانه‌های داخل شهر به قدری فرسوده هستند که امکان جابجایی آن‌ها به بیرون از شهر تهران وجود ندارد و باید این کارخانه‌ها را از رده خارج کرده و سلامت مردم در نظر گرفت. همچنین ورود و خروج وسایلی که به کارخانه رفت و آمد می‌کنند، طوری که مواد اولیه را با خود می‌آورند و محصولات را بیرون می‌برند نیز در زندگی مردم اختلال ایجاد کرده و لازم است که برنامه ریزی برای خروج این کارخانه‌ها از داخل شهر تهران صورت گیرد. در این زمینه احداث شهرک‌های صنعتی می‌تواند مشکل گشا باشد.
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چطور می‌شود این کارخانه ها را قانع کرد که به بیرون از شهر تهران منتقل شوند اظهار داشت: تامین تسهیلات توسط وزارت صنایع برای این کارخانه ها می‌تواند زمینه ساز و مقدمه‌ای برای خروج این کارخانه ها از شهر باشد.
وی اظهار داشت: لازم است که زمین با زیر ساخت‌ها ی لازم فراهم شود و تسهیلات بانکی ارزان قیمت و تسهیل در گشایش اعتبار و خرید تجهیزات به روز دنیا صورت گیرد تا این کارخانه‌ها بتوانند به خارج از شهر منتقل شوند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.