چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۸

سازمان جهانی بهداشت گزارش داد

عامل اصلی یک چهارم از مرگ‌ها در سراسر جهان

مرگ و میر

سلامت آنلاین- بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، از هر چهار مرگ رخ داده در سراسر جهان، یک مرگ مربوط به عوامل زیست محیطی همچون آلودگی هوا، آب و خاک و ناامنی جاده‌ها و همچنین بروز تنش در محیط کار است.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدیکال اکسپرس، بر اساس نتایج مطالعه جدید سازمان جهانی بهداشت، برآورد می‌شود که ۱۲/۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ در نتیجه زندگی و کار در محیط‌های ناسالم جان خود را از دست دادند که این میزان ۲۳ درصد تمامی مرگ و میرهایی است که در سراسر جهان گزارش شد.
«مارگارت چان» رئیس سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای هشدار داد: اگر کشور‌ها اقداماتی برای سالم سازی محیط‌های زندگی و کار مردم انجام ندهند، میلیون‌ها نفر همچنان بیمار خواهند شد و در سنین جوانی جان خود را از دست خواهند داد.
در گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است که مرگ بیش از ۸/۲ میلیون نفر را می‌توان ناشی از آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار دانست که عامل ابتلا به بیماری قلبی، سرطان‌ها و بیماری مزمن تنفسی است. از جمله موارد مرگ و میر منتسب به عوامل زیست محیطی، ۱/۷ میلیون مورد بر اثر «جراحت‌های غیر عمدی» از جمله تصادفات جاده‌ای است. همچنین ۸۴۶ هزار مورد مرگ ناشی از ابتلا به بیماری اسهال را در زمرهٔ موارد منتسب به عوامل زیست محیطی عنوان کرده و افزوده است که بسیاری از این بیماری‌ها با آلودگی آب و نوشیدن آب آشامیدنی غیر سالم ارتباط داشته است.
سازمان جهانی بهداشت همچنین تصریح کرد که ۲۴۶ هزار مرگ ناشی از جراحات عمدی از جمله خودکشی است که اساسا به خاطر عوامل دیگری همچون ذخیره سازی ناامن سلاح گرم و دسترسی آسان به این نوع تسلیحات و نیز حشره کش هاست که در یک سوم از خودکشی‌های جهان استفاده می‌شود.
این گزارش نشان داد که بیشترین موارد مرگ و میر مرتبط با عوامل زیست محیطی در جنوب شرق آسیا رخ داد، به طوری که ۳/۸ میلیون قربانی در سال ۲۰۱۲ داشت و پس از آن منطقه غرب اقیانوس آرام با ۳/۵ میلیون مورد در جایگاه بعدی قرار دارد.
براساس این گزارش، عوامل زیست محیطی کمترین تاثیر را در موارد مرگ و میر داشته و به عبارت دیگر، در ۸۴۷ هزار مرگ و میر دخیل بوده است اما در اروپا ۱/۴ میلیون و در آفریقا ۲/۲ میلیون مورد مرگ و میر مرتبط با عوامل زیست محیطی ثبت شده است.
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، با مدیریت بهتر عوامل محیط زیستی می‌توان از مرگ ۱/۷ میلیون کودک زیر پنج سال که به ویژه مستعد ابتلا به بیماری جدی ناشی از عفونت‌های تنفسی و اسهال هستند، جلوگیری کرد.
ماریا نیرا رییس بهداشت عمومی سازمان جهانی بهداشت گفت: نیاز مبرم به سرمایه گذاری در زمینه راهکارهایی برای کاهش خطرات زیست محیطی در شهر‌ها، خانه‌ها و محیط‌های کار وجود دارد.
وی افزود: این قبیل سرمایه گذاری‌ها می‌تواند بار در حال افزایش بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی، جراحت‌ها و سرطان‌ها را به اندازه قابل توجهی در سراسر جهان کاهش دهد و به صرفه جویی در هزینه‌های درمانی منجر شود.
این گزارش دومین گزارش در نوع خود توسط سازمان جهانی بهداشت است و تحقیق قبلی این سازمان به ۱۰ سال پیش برمی گردد. (ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.