سه‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹

افسردگی، در رأس بیماری‌های مرتبط با بازنشستگی

بازدید رئیس جمهور از سرای سالمندان و معلولين مركز خيريه شهرقدس

سلامت آنلاین- به گفته یک روانپزشک، مصادف شدن سالمندی با بازنشستگی، می‌تواند فرد را مستعد بیماری‌های روحی و روانی کند که در رأس آن‌ها افسردگی قرار دارد.


به نقل از باشگاه خبرنگاران، علی رضا شفیعی کندوانی، با بیان اینکه به طور معمول بازنشستگی با آغاز دوره سالمندی مصادف است، افزود: در این دوران به طور طبیعی افراد با افت قوای جسمی (کاهش حواس پنجگانهٔ، بینایی، شنوایی و...) و افت قوای‌ شناختی (کاهش توجه، تمرکز، یادگیری، حفظ و پایداری مطالب و...) مواجه می‌شوند که البته این امر یک روند طبیعی است و بیماری محسوب نمی‌شود، مگر در مواردی که شدت عوارض باعث مختل شدن زندگی، یا اختلال در عملکرد حوزه‌های کاریشان شود.
این روانپزشک، افزود: مصادف شدن سالمندی (افت قوای جسمی و‌شناختی) با بازنشستگی (خارج شدن از شبکه کاری)، می‌تواند فرد را مستعد یکسری از بیماری‌های روحی و روانی کند که در رأس آن‌ها افسردگی قرار دارد. علاوه بر این، ازدواج و جدا شدن فرزندان از منزل والدین (سندروم آشیانهٔ خالی) و همچنین از دست دادن شریک زندگی، نیز در این دوران می‌توانند مزید بر علت و باعث وخامت اوضاع شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: اختلالات روحی، روانی افراد می‌تواند با علائمی همچون: حس غم و تنهایی، بی‌کفایتی و ترس از آینده، کسالت و گوشه گیری، ناامیدی و عدم لذت از زندگی، بیخوابی و یا پر خوابی، اضطراب و استرس و...، و همچنین اختلال در عملکرد جسمی مانند ضعف در حافظه، توجه، تمرکز، یادگیری، عضلات و...، همراه باشند، بیماری‌هایی نظیر آلزایمر و افسرگی نیز در این دوران امکان بروز بیشتری دارند.
دکتر شفیعی کندوانی تصریح کرد: درحفظ سلامت جسم و روان این قشر، شبکه‌های اجتماعی و بین فردی مثل: دوستان، فرزندان، خانواده، اقوام و...، نقش مهمتری نسبت به دیگر عوامل و سازمان‌ها دارند، در نتیجه مکانیزم‌های دفاعی و سازگاری این افراد با شرایط، باید توسط خانواده و اطرافیان تقویت شود و سعی در حفظ هرچه بیشتر در روابط اجتماعیشان کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.