چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۸

مهار التهابات آرتریتی با ترکیبات سیستم ایمنی بدن

پیری پوست دست پیرزن سالمندان التهاب مفاصل آرتریت آرتروز

سلامت آنلاین- مطالعات جديد محققان ادينبورگ نشان می‌دهد با استفاده از تركيباتی که سيستم ايمنی تولید می‌کند می‌توان آرتريت یا بیماری التهاب مفاصل بدن را كنترل كرد.

مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد، ترکیبات تولید شده توسط سیستم ایمنی به تعدیل التهاب و جلوگیری از آسیب به بافت‌های سالم کمک می‌کند و در درمان آرتریت و بیماری‌های التهابی دیگر موثر است.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ایرنا، آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می‌شوند. شایع‌ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می‌شود. استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتویید، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت محسوب می‌شوند.
دومین نوع رایج آرتریت، آرتریت روماتویید نام دارد. این شکل از آرتریت نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های سالم حمله می‌کند. این اختلال اغلب از می‌انسالی آغاز می‌شود و با درد، تورم، سفتی عضلات و مفاصل و اختلال حرکتی همراه است. آرتریت روماتویید معمولا به مچ دست و انگشتان حمله می‌کند. التهاب ناشی از آرتریت روماتویید به راحتی می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن از جمله چشم‌ها، دهان و ریه حمله کند. درد، تورم و قرمزی مفاصل مهم‌ترین علایم بیماری هستند. با پیشرفت بیماری یک لایه التهاب روی مفاصل قرار می‌گیرد و سبب فرسوده شدن غضروف و استخوان‌ها می‌شود. در حالت پیشرفته، مفاصل تغییر شکل پیدا می‌کنند.
به گزارش ساینس، مطالعات جدید محققان ادینبورگ نشان می‌دهد با استفاده از ترکیبات تولید شده توسط سیستم ایمنی می‌توان التهاب ناشی از آرتریت را کنترل کرد. این ترکیبات آلفا دفنسیس نام دارد و به کاهش التهاب و آسیب به بافت‌های سالم کمک می‌کند. هنوز نحوه عملکرد دقیق این ترکیب مشخص نیست؛ ولی محققان آن را در درمان انواع التهاب موثر می‌دانند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.