شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷

2 سال زندگی با یک قلب نصفه و نیمه +عکس

کودک

سلامت آنلاین- «هریت سامرهیل»، دختر دو ساله‌ای که هنگام تولدش تنها نصف یک قلب کامل را در بدن خود داشت و پزشکان تصور می‌کردند به زودی می‌میرد، به رغم خردسالی توانست بر مشکلات بیماری خود غلبه کند و شاهد جشن دومین سال زندگی‌اش باشد.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دیلی‌میل، پزشکان در هفته ۲۰ بارداری «اما»، مادر ۳۸ ساله «هریت»، پس از آزمایش‌های مختلف دریافتند که جنین او بسیار ضعیف و احتمال زنده ماندن جنین خیلی کم است؛ به همین دلیل به پدر و مادر پیشنهاد سقط جنین دادند اما آنها نپذیرفتند و در نهایت، «هریت» توانست پزشکان را شگفت‌زده کند و دو سال بعد از تولد نیز زنده بماند.

پزشکان در آزمایش‌ها متوجه شدند جنین مبتلا به نوعی نقص مادرزادی قلب است که باعث شده سمت راست قلب به درستی رشد نکند. به دنبال این مشکل، هیچ خونی از سمت راست قلب جا به جا نمی‌شود و همین امر، عملا نیمی از قلب را بدون استفاده کرده است.

با وجود این ناهنجاری، والدین سه راه پیش رو داشتند که یا به همان شکل بچه را به دنیا بیاورند و اجازه دهند نوزادشان متولد شود که به گفته پزشکان مدتی بعد می‌میرد، یا خطر جراحی قلب باز را برای او بپذیرند؛ اما آنها که شاهد بودند تمام امید زندگیشان در چشم بر هم زدنی در حال ویرانی است، شانس زندگی کردن را برای فرزندشان انتخاب کردند و او بعد از گذشت ۲ سال همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهد.

اما پیش از این بارداری، دو بار سابقه سقط داشته و او همسرش نمی‌خواستند بار دیگر فرزند دیگری را از دست دهند. بنابراین خطر عمل جراحی را پذیرفتند و «هریت» پس از تولد، ۲ مرتبه تحت جراحی قلب باز قرار گرفت و در حال حاضر دختر بسیار شادابی است و توانسته تمام سختی‌ها را پشت سر بگذارد.

به گفته پزشکان، این بیماری مادرزادی وضعیت قلب «هریت» را بسیار ناپایدار کرده است و معمولا طول عمر کودکان مبتلا به این عارضه کاهش می‌یابد. پدر او می‌گوید: «با توجه به این که می‌دانستیم «هریت» شرایط دشواری را به دنبال خواهد داشت، اما تمام خطرات را تحمل کردیم تا به او شانس زندگی داده باشیم».

اولین عمل قلب باز بلافاصله بعد از تولد، عمل دوم ۳ تا ۹ هفته بعد و حدود ۸ ماهگی او انجام شد و عمل سوم هم قرار است بین ۳ تا ۵ سالگی روی کودک صورت گیرد. بعد از دو عمل جراحی، پزشکان تا ۷۰ درصد به زنده ماندن «هریت» امیدوارند.

به گفته مادر «هریت»، او با انرژی با بیماری خود مبارزه می‌کند، گاهی خسته می‌شود ولی یادگرفته از زندگی‌اش لذت ببرد و همیشه فعال است. آنها امیدوارند که در آینده بتوانند قلبی برای پیوند به فررزندشان پیدا کنند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)