چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۵

راهنمای والدین

تشخیص معنا و مفهوم گریه‌های نوزاد

نوزاد

سلامت آنلاین- یک فوق تخصص نوزادان راه‌های شناسایی و رفع گریه‌های غیرطبیعی در نوزادان و معنا و مفهوم این گریه‌ها را بیان کرد.

به گزارش فارس، هادی سماعی گفت: گریه روشی فیزیولوژیک و طبیعی در نوزادان و شیرخواران به شمار می‌رود و در صورتی که نوزاد گریه نکند یا شدت آن بسیار زیاد باشد باید نگران بود و برای رفع مشکل و دلیل آن اقدام کرد.

وی افزود: به‌طور کلی زمانی که نوزاد یا شیرخوار گرسنه باشد یا پوشک خود را خیس کرده باشد گریه می‌کند و مادر پس از مدت زمان کوتاهی بعد از تولد نوزاد خود به این مسئله پی می‌برد که چه زمانی گریه نوزادش ناشی از گرسنگی یا سایر موارد است. در صورتی که گریه نوزاد بیش از مقدار همیشگی باشد یا شدت آن افزایش یابد با انجام تمهیدات مادر جهت رفع آن برطرف نشود و همچنین گریه همراه با استفراغ باشد باید برای این مسئله والدین فرزند خود را نزد پزشک معالج برای معاینه ببرند.

سماعی با تاکید بر اینکه مصرف شربت‌های ضدنفخ برای نوزادان کمتر از 3 هفته به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، تصریح کرد: گاهی به دلیل ناکافی بودن شیر مادر نوزاد گریه می‌‌کند که پزشک در زمان حضور نوزاد و مادرش این مسئله را جویا شده و پس از آموزش به مادر در جهت رفع گریه نوزاد اقدام می‌کند.

این فوق تخصص نوزادان خاطر نشان کرد: در صورتی که وزن و رشد نوزاد ناکافی باشد ممکن است نشانه تغذیه نامناسب نوزاد باشد یا اینکه شیر مادر ناکافی بوده باشد لذا در صورت نیاز باید از شیرهای مکمل استفاده شود.