چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۲

استخوان‌های سالم‌تر در زنانی که از زندگی رضایت دارند

پیر پیری پیرزن سالمند آسایشگاه سالمندان سالخورده سالخوردگی

سلامت آنلاین- بر اساس مطالعات تازه‌ای که محققان فنلاندی انجام داده‌اند مشخص شده زنان مسنی که از زندگی خود رضایت داشته باشند استخوان‌های سالم‌تری دارند.


به گزارش مهر، مهم‌ترین عواملی که احتمال بروز پوکی استخوان را افزایش می‌دهد شروع یائسگی، مصرف سیگار، کم تحرکی و مصرف کم لبنیات است. اینک مطالعه جدیدی نشان داده است که استرس هم می‌تواند با تاثیر بر سوخت و ساز بدن بر روی احتمال بروز پوکی استخوان اثرگذار باشد.
محققان می‌گویند رفتار افرادی که افسردگی دارند هم می‌تواند موجب کاهش فعالیت‌های بدنی توسط آن‌ها و یا احتمالا افزایش مصرف سیگار شود و بدین وسیله می‌تواند احتمال بروز پوکی استخوان در آن‌ها را افزایش دهد.
مطالعات قبلی نشان داده بود که بیش از نیمی از زنان بالای ۵۰ سال، مبتلا به پوکی استخوان یا استئوپروز هستند. این وضعیت می‌تواند موجب شکنندگی استخوان شده و احتمال شکستگی را بالا ببرد اما در این مطالعه که جامعه  آماری آن ۱۱۰۰ زن ۷۰-۶۰ ساله فنلاندی بودند، تراکم استخوان این افراد مرتبا اندازه گیری شد. نتایج نشان داد در یک دوره زمانی ده ساله تراکم استخوان این زنان بطور متوسط ۴ درصد کاهش پیدا می‌کند. همین مطالعه نشان داد که تراکم استخوان در زنانی که از زندگیشان راضی بودند ۵۲ درصد بیش از زنانی بود که احساس نارضایتی از زندگیشان داشتند. همچنین در افراد راضی از زندگی روند کاهش تراکم استخوان در طی دوره ده ساله کُند‌تر از زنان ناراضی بود.
محققان می‌گویند احساس رضایت از زندگی و روحیه خوب در زنان می‌تواند با تقویت رفتارهای خوب مثل افزایش فعالیت‌های بدنی یا عدم استعمال دخانیات موجب محکمتر ماندن استخوان‌ها شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.