چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹

جراحی به کمک عینک‌های «واقعیت مجازی»

عینک گوگلی / واقعیت مجازی / دکتر شفیع احمد

سلامت آنلاین- یک جراح بریتانیایی به نام دکتر شفیع احمد، با انجام اولین عمل جراحی حذف تومور سرطانی روده بزرگ به کمک فنآوری‌های ویدیوئی ۳۶۰ درجه، پای این تکنولوژی را به دنیای پزشکی باز کرد.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ایندوستری‌نیوز، بر اساس گزارشی که در گاردین منتشر شد، اولین روش جراحی با استفاده از واقعیت مجازی در جهان که اکنون در اینترنت پخش شده در حالی صورت گرفت که جراح بریتانیایی، شفیع احمد، ۱۴ آوریل، یک بیمار ۷۰ ساله را در بیمارستان سلطنتی لندن تحت عمل جراحی حذف غدد سرطانی از روده قرار داده بود و کارآموزان نیز از طریق این تکنولوژی جزئیات عمل را مشاهده می‌کردند.
این گزارش می‌افزاید: اگرچه ممکن است به نظر برسد به کار گیری برخی ابزارهای هوشمند و بویژه استفاده از واقعیت مجازی در دنیای پزشکی در آینده ممکن باشد اما چنین کاری در عصر دیجیتال کنونی نیز مهیا شده است.


دکتر احمد یکی از جراحانی به شمار می‌رود که اولین بار از فنآوری عینک گوگل بهره برد و با جراحی واقعیت مجازی(VR)آموزش روش‌های پیچیده پزشکی را متحول کرد. در حالی که دکتر احمد با استفاده از این فنآوری عمل جراحی را انجام می‌داد دانشجویان پزشکی، پزشکان همکار و برخی افراد دخیل در آن، از زمان پوشیدن هدست مربوط تا انجام عمل، شاهد آن شده بودند.
این جراح درباره مزایای استفاده از فناوری واقعیت مجازی در دنیای پزشکی گفته است مقرون به صرفه بودن آن بخصوص در پزشکی از راه دور و آموزش دانشجویان در سراسر جهان بدون نیاز به مسافرت بین‌المللی خود را نشان خواهد داد.
این عینک می‌تواند بسیاری از اطلاعات بیمار را در یک جا متمرکز کرده، امکان دسترسی به جراحان دیگر و مشورت با آنها را در اختیار قرار دهد و روند کار را به طور همزمان بر روی گوشی‌های هوشمند در هر جای جهان قابل مشاهده کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.