یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲

بوییدن رزماری و اسطوخودوس، حافظه و آرامش را افزایش می‌دهد

استشمام بوییدن بو کردن رزماری

سلامت آنلاین- دانشمندان می‌گویند بو کردن شاخ و برگ رزماری یا عطر آن می‌تواند تا ۱۵ درصد به افزایش حافظه در انسان کمک کند؛ استشمام رایحه اسطوخودوس نیز سبب آرامش می‌شود.


به گزارش سلامت آنلاین به نقل از تلگراف، محققان با پخش کردن عطر رزماری در یک اتاق که افراد سالمند در آن بودند، متوجه شدند نمرات آزمون حافظه در آنها ۱۵ درصد افزایش داشته است.
به گفته دکتر مارک ماس،‌رئیس بخش روانشناسی دانشگاه نورث‌آمبریا، مردم در گذشته نیز متوجه خواص گیاهان و اثراتشان شده بودند، چنان که از اسطوخودوس برای کمک به خواب و از بابونه برای افزایش آرامش بهره می‌بردند و از رزماری برای بهبود حافظه استفاده می‌کردند.
مطالعات قبلی در بافت مغز نیز که درون آزمایشگاه انجام گرفته بود نشان داده بودند ترکیبات موجود در زماری می‌تواند سبب تحریک فعالیت‌های مغز شوند.
این محققان برای انجام آزمایش تازه خود ۱۵۰ نفر از سالمندان را به صورت تصادفی انتخاب کرده، در اتاق‌هایی معطر به بوی رزماری، اسطوخودوس و یا بدون این عطرها جای دادند. سپس از آنها خواستند در زمانی معین به یک پیام مشخص پاسخ دهند تا وضعیت حافظه آنها سنجیده شود. نتایج به دست آمده حاکی از تایید اثر رزماری بر حافظه و نیز تقویت سطح هوشیاری در افراد بود. عطر اسطخودوس نیز باعث افزایش میزان آرامش در افراد بود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)