چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۴

گفت و گوی سلامت آنلاین با بازیگر نام آشنای سینما و تلویزیون

اردلان شجاع کاوه: با عشق و افتخار، داوطلب هلال احمر شدم

کراپ‌شده - اردلان شجاع کاوه

سلامت آنلاین- حضور چهره های محبوب جامعه در هلال احمر، نوعی مشارکت اجتماعی همه جانبه محسوب می شود که می تواند انگیزه های لازم را برای فعالیت های انسان دوستانه آحاد جامعه فراهم کند. عضویت داوطلبانه در جمعیت هلال احمر، ملموس ترین شکل این مشارکت است و تاکنون هنرمندان، ورزشکاران و سیاستمداران بسیاری آن را تجربه کرده اند.

اردلان شجاع کاوه، بازیگر توانای تئاتر، سینما و تلویزیون از جمله این افراد است که در کنار فعالیت های حرفه ای خود افتخار همکاری داوطلبانه با این نهاد مردمی را دارد. با این هنرمند محبوب، گفت و گویی ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

 عده‌اي فعاليت‌هاي عام المنفعه را محدوده به زمان‌هاي خاصي مي‌دانند و برخي دیگر سازمان‌هاي حمايتي را مسئول اين امر تلقي مي‌كنند. به نظر شما چگونه می توان فرهنگ انسان دوستي و كمك به همنوعان را در جامعه نهادينه کنیم؟

انجام فعالیت های خیرخواهانه به ویژه در شرايط سخت و دشوار، انسان‌ها را بيشتر به هم نزديك مي‌كند. یادمان باشد همه در سختي‌ها امتحان مي‌شویم، پس بايد در هر زماني آمادگي پذيرش آن را داشته باشيم و خود را براي دستگيري از همنوعان و حمايت از آنان مهیا كنيم. اعتقاد و باور قلبی من این است که انسان با کار نیک به نهايت آرامش مي‌رسد در نتيحه پذيرش مشكلات بهتر و آسان‌تر مي‌شود. از سوي ديگر، تعاون، همكاري و مشاركت جمعي نيز شكل مي‌گيرد و جامعه به سمت اجتماعي شدن مي‌رود. فقط بايد باور كنيم كه زمان به سرعت از دست مي‌رود و فرصت‌هاي امروز ديگر تكرار نمي‌شوند. پس شايسته است در همين مدت اندك در كنار هم باشيم و از فعالیت های انسان دوستانه به هر شکلی غافل نشویم.

 

 آيا خودتان در زندگي شخصي و حرفه‌ به اين موضوع پايبندید؟

بدون اغراق مي‌گويم كه دعاي قلبي من هميشه اين بوده كه در كنار مردم باشم و مثل آنها زندگي كنيم و هميشه از اين بابت خدا را شاكرم. در ۳۰ سال گذشته همواره سعي كردم در حركت‌هاي انسان‌دوستانه نه به عنوان يك هنرمند بلكه به عنوان يك شهروند و هموطن حضور داشته باشم و متقابلا تلاش كرده‌ام اين حس را به محيط خانواده و حرفه‌ام انتقال دهم.

 فکر می کنید موفق بوده اید؟

خوشبختانه در جامعه ما وحدت، همدلي و صميميت در باورها و اعتقادات همواره جاری و پایدار بوده است. مردم ما همیشه دستان توانمندي داشته و دارند و بارها ثابت کردند هنگام سختي آماده خدمت رساني هستند. پس موفقیت واقعی در همه حال نزد مردم است و من نیز جزیی از آنها هستم. از این ها گذشته هر کار صادقانه و هر تلاش‌ عام المنفعه ای تحمل و شكيبايي انسان را بالا مي‌برد. در نتیجه ارزشمند و ستودنی است و به نظرم یک موفقیت بزرگ محسوب می شود.

 از چه زماني تصمیم گرفتید داوطلب جمعيت هلال احمر شوید؟

سال‌ها عضو داوطلب جمعيت بوده ام و از اين نظر بسيار خوشحالم و به خود مي‌بالم. با عشق و افتخار، داوطلب هلال احمر شدم. به نظر من از ابتداي تاسيس جمعيت‌هاي انسان دوستانه مردم هميشه همراه بودند تا هنگام دشوار چتري براي آسيب ديدگان و حادثه‌ديدگان باشند. اميدوارم اين فرهنگ بيش از گذشته در جامعه ما نهادينه شده و مردم با مزيت‌هاي معنوي و انساني اين كارها بیشتر آشنا شوند.

 براي تحقق اين هدف چه پيشنهادي داريد؟

ابتدا بايد براي اطلاع رساني اهميت ويژه‌اي قائل شويم و سپس پاي هنرمندان، ورزشكاران، پيشكسوتان و چهره‌هاي تاثيرگذار جامعه را بیش از گذشته به چنين جمع‌هايي باز كنيم. من افراد زيادي را مي‌شناسم كه در اين راه پيشگام بوده‌اند و همواره براي اشاعه فرهنگ نوع‌دوستي تلاش كرده‌اند. اين كارها احساس تنهايي و ترس را از جامعه دور مي‌كند و نگراني عمومی را از حوادث احتمالي آينده كاهش مي‌دهد.

 فكر مي‌كنيد با تغيير سبك زندگي دستيابي به اين هدف امكان‌پذير است؟

نخبگان و چهره‌هاي جامعه مي‌توانند پيشرو باشند، اولین قدم ها را باید از خانواده و جمع های دوستانه برداشت و سپس آن را به جمع های بزرگتر تعمیم داد. به نظرم داوطلب هلال احمر بودن بهانه خوبی برای نوع دوستی و انسان دوستی است. داوطلبان بی منت در شادی ها و سختی ها شریک می شوند و کارهای مادی و معنوی بزرگی انجام می دهند. همه می توانیم با فاصله گفتن از زندگی ها آپارتمانی و روزمرگی ها این فرهنگ را بهتر از قبل شکوفا سازیم؛ مطمئن هستم که می توانیم.(سلامت آنلاین / محمدجواد نعمتی)

نظرات

  • پرستو ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ - ۲۰:۵۶
    0 0
    یکی از بهترین هنرمندان ایران. به ایشون افتخار می کنم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.