شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۰

سلامت مغزتان را از پا‌هایتان بسنجید!

مغز انسان یادگیری آموزش

سلامت آنلاین- با تحقیقی ۱۰ ساله در یک جامعه آماری از دوقلو‌ها مشخص شد از وضعیت پا‌ها می‌توان به پیری مغز پی برد. طبق این تحقیق، افرادی که قدرت پای بهتری دارند با تغییرات کمتری در مغز روبرو هستند.


به گزارش ایسنا، محققان افراد دوقلو را طی ۱۰ سال از سال ۱۹۹۹ ارزیابی کردند. آنان عوامل مختلف سلامت، سبک زندگی، توانایی کنترل عوامل ژنتیکی و تأثیر تغییرات در عملکردهای شناختی را با اندازه‌گیری میزان آموزش، حافظه و تفکر در ابتدا و انتهای تحقیق بررسی کردند و نتایجی که به دست آمد، نشان داد قدرت پای بیشتر بهترین عامل برای تعیین تغییرات شناختی نسبت به دیگر عوامل سبک زندگی است.
 این اولین تحقیق است که ارتباط بین عملکرد‌ شناختی و اندام تحتانی را نشان می‌دهد. در تحقیقات پیشین مشخص شده بود که فعالیت‌های جسمی تاثیرات مفید بر مغز با آزادسازی هورمون‌ها و تشویق به رشد سلول‌ها دارد.
سرپرست این تحقیق دکتر کلر استیوز مدیر مرکز پژوهش دوقلوهای کینگز کالج لندن اظهار کرد: در این تحقیق مطالعه بر روی دوقلو‌ها به دلیل مقایسه و اشتراک بسیاری از عوامل همچون ژنتیک و زندگی اولیه بسیار مفید بود. با اختلاف‌شناختی و ساختار مغزی در دوقلوهای همسان اختلاف قدرت پا طی ۱۰ سال بررسی شد.
وی در ادامه افزود: سبک زندگی ساده موجب افزایش فعالیت جسمی و در نتیجه سلامت جسمی و روحی خواهد شد.
البته تحقیقات بیشتری برای اثبات ارتباط بین ساختار مغزی و‌ شناختی با تناسب اندام نیاز است.
نتایج این تحقیق در نشریه Gerontology منتشر شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.