شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۵

دیالیزی‌ها مراقب باشند

ارتباط مشکلات کلیوی با افزایش ابتلا به سرطان

نارسائی کلیه بیماری کلیوی دیالیز بیمارستان بستری بیمار

سلامت آنلاین- پژوهشگران در آمریکا بتازگی متوجه شده‌اند ابتلا به سرطان‌های کلیه و تیروئید در افراد دیالیزی مبتلا به نارسایی‌های کلیه افزایش می‌یابد.


به گزارش مهر، این محققان اذعان کرده‌اند در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، عملکرد ضعیف کلیه و داروهای تضعیف کننده دستگاه ایمنی بدن ممکن است موجب افزایش خطر بروز انواع متفاوت سرطان‌های پیشرفته در فرد شود.
تیم پژوهش به سرپرستی دکتر «الیزابت یانیک» از موسسه ملی سرطان آمریکا به ارزیابی و بررسی اطلاعات مربوط به ۲۰۲، ۱۹۵ فرد گیرنده پیوند کلیه پرداختند. آن‌ها در مطالعات خود متوجه شدند که ریسک ابتلا به سرطان‌های کلیه و تیروئید در فواصل زمانی درمان و بخصوص در طول مدت دیالیز بالاست. بالعکس، ریسک ابتلا به سرطان غددلنفاوی غیرهادکین، ملانوما، سرطان ریه، و برخی سرطان‌های پوست در پی پیوند کلیه به بالا‌ترین حد خود می‌رسد.
این مطالعه بر ضرورت غربال‌گری مداوم سرطان در این بیماران تاکید دارد. معمولا افراد مبتلا به نارسایی کلیه به سبب عوامل گوناگون مرتبط با بیماریشان و درمان‌هایی که دریافت می‌کنند، در معرض ابتلا به انواع سرطان‌ها قرار دارند. آگاهی از این عوامل می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به سرطان کمک کند.
این یافته‌ها اشکار می‌سازد که بدکاری کلیه و داروهای تضعیف کننده دستگاه ایمنی بدن تاثیرات بسیار مهمی بر بروز انواع سرطان در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه دارند.
در حال حاضر نارسایی کلیه در سطح جهان رو به افزایش بوده و بالغ بر ۲ میلیون نفر از مردم جهان از این بیماری رنج می‌برند.