شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۸

گفتگوی سلامت آنلاین با بازیگر نام آشنای سینما و تلویزیون

عبدالرضا اکبري: عاشق هله هوله‌ام

عبدالرضا اکبری

سلامت آنلاین- عبدالرضا اکبري در تئاتر، سينما و تلويزيون نقش هاي متفاوتي را ايفا کرده است. اکبري کار خود را در نمايش هاي تلويزيوني از سال ۱۳۶۰ شروع کرد و در اين سالها در فيلم‌ها و سريال‌هاي بسياري همچون مزد ترس، کاني مانگا، بي پناه، سرعت، پناهنده، فرزند صبح، دلنوازان، فاخته، روزهاي اعتراض و ... به ایفای نقش پرداخته است.

مخاطبان به تازگي شاهد بازي عبدالرضا اکبر یدر سريال تلويزيوني «معماي شاه» و در نقش سپهبد زاهدي هستند. سلامت آنلاین در حوزه سلامتی و بهداشت و درمان با او گفتگویی کرده  است که  از نظر می گذرد.

آقای اکبری با توجه به این که از دوران جوانی دارید فاصله می‌گیرید و به دوران میانسالی نزدیک می‌شوید آیا تغذیه‌تان هم تغییری کرده است؟

من کی فاصله گرفتم خانم؟! چرا شما این جوری فکر می‌کنید؟ (با خنده) من ۷ سالم بود که عدسی را خیلی دوست داشتم، الان هم که در این سن هستم عاشق عدسی‌ام. خود این نشان می دهد که سن و سال هیچ تاثیری بر تغذیه من نداشته است. م۱۰ساله که بودم لواشک و آلوچه و قرقروت می خوردم؛ توی این سن هم که هستم به همان اندازه عاشق این تنقلاتم. هله هوله‌خوری را جزو تغذیه سالم می دانم، با وجود این‌که دکترها اکثرا توصیه می‌کنند که نخورید اما من خیلی دوست دارم.

در مصرف غذاهای چرب چه طور، آیا محدودیتی دارید؟

روغن هایی که مصرف می کنیم تقلبی است. قدیمی ها دنبه و روغن حیوانی مصرف می کردند و هیچ اتفاقی برایشان نمی افتاد و عمری طولانی هم داشتند. ولی الان خیلی از محصولات تقلبی و شیمیایی شده و مسلما بر سیستم بدن تاثیر بدی خواهد گذاشت و به همین دلیل می گویند مصرف نکنید. کسانی که با تجربه هستند توصیه می کنند به جای روغن های مایع و سرخ کردنی موجود در بازار دنبه را آب کنید و بخورید که برای بدن هم بسیار مفید است. به نظر من هر چیزی که در طبیعت وجود دارد و طبیعی است خوردنش به نفع انسان است و نه ضررش.

عبدالرضا اکبری همراه با دو پسرانش

به نظر شما چرا این قدر سن سکته و مرگ و میر پایین آمده است؟

تغذیه نادرست، استرس شدید، عصبانیت ها، ناراحتی ها و دود و دم و گازوییل و به اصطلاح گازهای سمی منوکسید کربن که در هوا استنشاق می‌کنیم عوامل اصلی این مرگ و میر ها و سکته‌ها در سن پایین هستند. فکر و خیال زیاد از بدهی‌ها گرفته تا مشکلات خانوادگی و اجاره خانه‌ها و فکر کردن به آینده و وضعیت اقتصادی هم مزید بر علت شده است.

ساکن تهران هستید؟

بله، صددرصد. حتی ۹۰ درصد هم پیش نمی‌آید که به کنار باغ و کوهستان و رودخانه برویم!

تصمیم ندارید برای زندگی کردن جایی خوش آب و هوا خارج از تهران را انتخاب کنید؟

خیر، به خاطر مشکلات مجبوریم همواره کار کنیم و فقط نفس بکشیم. خیلی دوست دارم در طبیعت زندگی کنم چرا که آرامش بخش است و حالو  هوای آدم را عوض می کند و منشاء الهام و منبع انرژی است. متاسفانه بدجوری در شهر گیرافتاده ایم و مشغله کاری این اجازه را به ما نمی‌دهد.

اهل ورزش هستید؟

بله، همین الان که با شما صحبت می‌کنم در حال ورزش کردن هستم. پیاده‌روی، انجام حرکات کششی، دویدن و شناکردن برنامه‌های یک شب در میان من است. هیچ پرهیزی هم در خوردن ندارم و همه چیز می‌خورم.

به آشپزی چه طور؟ علاقه دارید؟

خیر، خیلی کم. گاهی که با بچه ها تنها هستم املت و نیمرو درست می‌کنم و می‌خوریم.

غذای مورد علاقه تان چیست؟

همه چیز از قرمه سبزی گرفته تا ماکارونی، قیمه، فسنجان، کرفس، کوکوسبزی  و... هر غذایی را که سبزیجات از مواد اصلی آن باشد دوست دارم و می‌خورم.

در خوردن، فست فودها را ترجیح می‌دهید یا غذاهای سنتی را؟

اصلا با خوردن فست فود موافق نیستم. یکی از چیزهایی که واقعا برای انسان ضرر دارد همین سوسیس و کالباس است. خیلی کم و به ندرت مصرف می کنم. بیشتر غذاهای سنتی به خصوص سبزیجات را دوست دارم.

اهل چای چطور؟ هستید؟

بله، هر دو نوع آن یعنی هم چای سبز و هم معمولی را زیاد می نوشم. در خانه و محل کارم خوردن چای جزو تفریحات من است.

دم نوش‌های گیاهی چه طور؟

بله، خیلی زیاد دوست دارم. دمنوش به و چای ترش که رقیق کننده خون است و فشار خون را متعادل می کند زیاد مصرف می‌کنم.

وضعیت خواب شما چگونه است؟

خواب بستگی به وضعیت روحی آدم‌ها دارد. اگر درگیری فکری و در طول روز عصبانی و فکر و خیال داشته باشیم مسلما در شب هم در خواب دچار کلنجار و بدخواب می‌شویم. بیشتر سکته‌ها هم در خواب رخ می‌دهد.

اهل سفر هستید؟

یک مدت به واسطه کارم که فیلم‌ها و سریال‌ها در خارج تهران و حتی خارج از کشور فیلمبرداری می‌شد زیاد می‌رفتم. به غیر از کارم هم بله، برای دیدن اماکن تاریخی مسافرت می‌روم.

تغذیه‌تان در سفر چگونه است؟

مثل همین جا. به هر شهری که سفر می‌کنیم غذاهای سنتی همان شهر را می‌خوریم. مثلا به قزوین که رفتیم قیمه نثار و به شمال که می‌رویم ماهی و میرزاقاسمی و .... لازم نیست که به سمت فست فودها رفت؛ با نان و پنیر و گردو که یک غذای سبک هست هم می توان سیر شد.

بیمه هم هستید؟

بله، بیمه خانه سینما.

بیمه تکمیلی چه طور؟

بله همان خانه سینما که در مرحله تصویب شدن است.

از بیمه ای که هستید رضایت دارید؟

خود بیمه معمولی که محدودیت دارد و همه جا آن را قبول ندارند. امیدوارم بیمه تکمیلی راضی کننده باشد.

خوددرمان هستید یا به پزشک مراجعه می‌کنید؟

خیر، در خودرمانی باید اطلاعات کافی داشته باشیم. استفاده از گیاهان دارویی و طبی را مفید می‌دانم. با هر مریضی جزئی که نباید به پزشک مراجعه کرد. کسانی که این کار را می‌کنند دچار وسواس هستند و به نوعی ترس از مرگ را دارند.(سلامت آنلاین/ زهرا صلواتی)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.