یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲

سامان گلریز در گفت‌وگو با سلامت آنلاین:

زرده تخم مرغ به"قزل آلا "می‌خورانند، به‌اسم "سالمون" می‌فروشند

سامان گلریز آشپزی ماهی قزل آلا تغذیه سالم

سلامت آنلاین -سامان گلریز متولد سال ۱۳۵۰ در شهر اهواز است. او در رشته عکاسی تحصیل کرده اما بعد هتلداری خوانده و تخصص خود را نیز در رشته آشپزی بین‌المللی از دانشگاه استار کلاید اخذ کرده است.

گلریز اولین کارشناس مرد آشپزی است که بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و اتفاق توانست با مخاطبین خود ارتباط خوبی برقرار کند.  سلامت آنلاین با این آشپز بین المللی و مجرب درباره تغذیه مردم و سلامت جسم و روح شان به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید.

وضعیت تغذیه‌ای مردم ایران و به خصوص اهالی تهران را چگونه می‌بینید؟

خیلی بد، می‌توانم بگویم که مصرف سبزیجات خیلی خیلی پایین و در حد صفر است. هر سال میلیون‌ها تن سبزیجات تولید و دور ریخته می‌شود. میزان تولید، بیشتر از مصرف است. مردم بیشتر پروتئین مصرف می‌کنند تا سبزیجات. مراتع کشور به خاطر مصرف بی‌رویه گوشت گاو و گوسفند در حال نابودی است. در زندگی مردم مساله بغرنج و حاد کم خوردن یا اصلا نخوردن سبزیجات است.

به نظر شما علت چاقی‌ها و اضافه وزن‌های شایع امروز چیست؟

اول کم تحرکی و بعد پایین بودن روحیه و نداشتن میل رسیدگی به جسم. مردم باید از نظر روحی، عاطفی، محبت و عشق تامین باشند تا به جسم خود برسند. وقتی فردی دو تا سه جا کار می‌کند دیگر نباید توقع داشته باشیم که به جسم خود هم رسیدگی کند. با این شرایط، کسانی که به جسم خود می‌رسند قابل احترام هستند. در نگاه جامع‌تر، مشغله‌کاری داشتن برای ورزش نکردن بهانه است و همین امر باعث اضافه وزن می‌شود. بدن نیاز به ورزش دارد. خودم هم الان اضافه وزن پیدا کرده‌ام به خاطر کم تحرکی.

آیا خوردن فست‌فودها بر این اضافه وزن تاثیر دارد؟

صد در صد. نباید فست‌فود را به عنوان غذا حساب کرد. بروز اکثر سرطان‌ها به خاطر تغذیه نادرست و غلط است. وقتی با پزشک هم صحبت کنید همین حرف ها را می‌گوید، کمااین‌که من با آن‌ها مشاوره می‌کنم. همیشه به دخترانم می‌گویم که پیتزا، همبرگر، سوسیس، کالباس و نوشابه را به عنوان یک بازی و تفریح بدانند و بخورند. ماهی یک بار مصرف می‌کنند آن هم نه به عنوان غذای اصلی. نمی‌شود به طور کامل از خوردن منع‌شان کرد چرا که دوستان‌شان می‌خورند.

موضوعی که مدتی است جامعه را با خود درگیر کرده، هشدارهایی است برای عدم مصرف مرغ‌های هورمونی و سبزیجات آلوده به آب‌های فاضلاب. به نظر شما مردم چه کار باید بکنند؟

کار مردم نیست اما آن‌ها هم نقش دارند. وزارت کشاورزی باید یک قدرت نظارت بسیار قوی داشته باشد و مردم هم در کنارش حمایت کنند. در اروپا به زمین‌های کشاورزی گواهی سلامت می‌دهند. کود شیمیایی کمتر، آبیاری قطره‌ای و استفاده از آب تصفیه شده در درجات این گواهی‌نامه دخیل است و قیمت آن محصول هم متناسب با این موارد متفاوت می‌شود. مشوق‌ها باعث می‌شود که کشاورزان کود ارگانیک استفاده کنند و محصولات سالم‌تری را به مردم ارائه دهند.

امرروزه به ماهی غذایی می‌دهند که گوشت آن قرمز می‌شود و مردم فکر می‌کنند سالمون است درصورتی که همان قزل آلا است که با خوردن زرده تخم مرغ تغییر رنگ داده. این نکات باید از طریق وزارت کشاورزی برای مردم روشن شود. باید دامپروری کشور از بومی بودن به سمت مکانیزه برود تا مراتع از نابودی نجات یابد. بخش عمده حیات وحش، گیاهان و حشراتی که منابع غذایی ما را در آینده با حیات‌شان تامین می‌کنند در حال نابودی هستند. دومین اتفاق خطرناکی که در کره زمین در حال رخ دادن است تولید بیش از مصرف است. در تمام دنیا آمریکا از همه بدتر، اروپا افتضاح تر و آسیا نیز به همین صورت با این معضل تولید بیشتر از مصرف مواجه هستند. اگر نگاهی به بازار میوه و تره بار بیندازیم از آن حاجی ارزونی گرفته تا مغازه‌ای در نیاوران میوه ها و سبزیجات را تا سقف مغازه چیده‌اند درصورتی که فروش ندارند و فاسد می‌شوند و دورریز هستند.

تغذیه درست و سالم چه قدر در جسم و روح مان تاثیر دارد؟

زمانی که جسم سالم باشد اعتماد به نفس در انسان به وجود می‌آید. وقتی وضع اقتصادی جامعه خوب باشد، مردم خوشحال هستند، سفر می‌کنند و از نظر روحی به خودشان می‌رسند. باید حقایقی را که در جامعه وجود دارد بفهمیم؛ مثلا چرا سن ازدواج بالا رفته است؟ به خاطر همین وضع اقتصادی بد است و تاثیر آن بر جسم و روح افراد. همین رانندگان تاکسی اگر با احترام با آن‌ها برخورد شود و مداوم ازشان طلبکار نباشیم متمایل به رسیدگی به جسم و روح خود می‌شوند. من نمی‌خواهم شعار بدهم اما همه به هم متصل هستیم و باید به فکر یکدیگر باشیم. ما باید خودمان روی تغذیه‌مان کنترل داشته باشیم. من امکان ندارد در برنامه‌های آشپزی‌ام از مواد غذایی مضر استفاده کنم؛ سالم غذا درست می‌کنم. در برنامه‌ام به جای این‌که بیایم و از اسپانسر تعریف و برایش تبلیغ کنم از میراث فرهنگی، اخلاق، غذا و محیط زیست حرف می‌زنم.

چقدر به تغذیه خودتان اهمیت می‌دهید؟

خیلی زیاد، مثلا وقتی می روم مسافرت، می‌خواهم کیف کنم و به چیزی توجه نداشته باشم و گاهی تغذیه‌ام از دستم در می‌رود ولی باز مواظب خودم هستم. قند به اندازه می‌خورم، شکر اصلا مصرف نمی‌کنم، نوشابه اصلا نمی‌خورم و فقط گاهی دلستر می‌نوشم. به پنیر پیتزا اصلا لب نمی‌زنم و خیلی کم به غذا اضافه می‌کنم. همان کاری که در خانه انجام می‌دهم در برنامه‌هایم به مردم آموزش می‌دهم.

همان‌طور که عاشق آشپزی کردن هستید آیا به خوردن هم علاقه دارید؟

بیشتر به خوردن علاقه دارم تا پختن. همیشه ما پختیم و دیگران خوردند؛ یک بار هم دیگران بپزند و ما بخوریم.(با خنده)

چه غذاهایی را خوب و کدام را بد درست می‌کنید؟

غذای پرچرب را بد درست می‌کنم چون بلد نیستم و دوست هم ندارم. از غذاهایی که با حیوانات در حال انقراض مثل کوسه و حیوانات شکار شده درست می‌شود متنفرم و می‌دانم که چقدر بد انرژی هستند و در بدن تولید سم می‌کنند.

غذاهای مورد علاقه‌تان چیست؟

غذاهای ایران زمین؛ ایران خورشید تابناک آشپزی کره زمین است. غذاهای دریایی آسیای جنوب شرقی و غذاهایی را که منبع اصلی آن سبزیجات است هم دوست دارم.

اهل ورزش هم هستید؟

قبلا خیلی زیاد بودم. ولی یک سالی است که ورزش نکرده‌ام به خاطر تنبلی و مشغله‌کاری. ولی می‌خواهم دوباره شروع کنم و بدوم و پیاده‌روی کنم. قبلا ورزش تنیس می‌کردم.

مسافرت هم می‌روید؟

خیلی زیاد، اگر برنامه مرا دیده باشید متوجه خواهید شد که چقدر سفر می‌روم. علم و دانسته‌های هر برنامه ام را از شهری و کشوری آورده و به مردم آموزش می‌دهم.

خوددرمان هستید یا به هنگام بیمار شدن به پزشک مراجعه می‌کنید؟

نه، خوددرمان نیستم و به پزشک مراجعه می‌کنم. البته در برخی موارد هم عقل آدم به کمکش می‌آید؛ وقتی آبگوشت با یک وجب روغن می‌خوریم باید احتمال سکته کردن را هم بدهیم. اگر سرم یا دستم درد بکند و ریه‌ام ناراحت باشد حتما به دکتر مراجعه می‌کنم.

و سخن پایانی؟

ان شاء الله همه کمک کنند و سرطان و دیابت ریشه‌کن شود.(سلامت آنلاین/ زهرا صلواتی)

نظرات

  • رضا ۱۳۹۵/۰۳/۲۷ - ۱۲:۱۷
    0 0
    اگر زرده تخم مرغ به ماهی میدهند ما راضی هستیم وای بر عدم نظارت بهداشت بر روی غذاهای صنعتی که فاجعه بزرگی درست می کند

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.