یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۷

نگذاریم ادب و نزاکت از جامعه پرستاری کوچ کند

پرستار

منوچهر يگانه/عضو هيات مديره نظام پرستارى گیلان

سازمان نظام پرستاری در دوره های گذشته با زبان ادب و پیگیری های مداوم دستاوردهای قابل توجهی را برای جامعه پرستاری به ارمغان آورد، یک نمونه آن در استان گیلان است. این استان اولین جایی بود که روند رسمی و پیمانی کردن پرستاران را شروع کرد و از همین مسیر کارکنان رشته  های دیگر نیز پیمانی شدند.
فعالیت مسئولان پرستاری در استان گیلان در دوره های گذشته باعث شد که دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اولین دانشگاه باشد که شرکتهای پرستاری را جمع کرد و گیلان اولین استانی بود که قانون ارتقای پرستاری را برای  کل کادر پرستاری اجرا کرد.
در دوره  های اول و دوم نظام پرستاری در استان گیلان، حدود سه هزار پرستار جذب شدند که حدود دو هزار نفر آن از ماده واحده مصوب مجلس بود كه با همت نظام پرستاري دوره هاي قبلي انجام شد.
شاخص مهم این دوره که به این نتایج رسید، پیگیری امور در کمال ادب و نزاکت بود اما زبان ادب در اين دوره نظام پرستاري متاسفانه تغيير كرده و احترام و ادب از جامعه پرستاري گويا در حال كوچ كردن است.
 اکنون مسئولان نظام پرستاری به راحتی به خود اجازه می  دهند که به معاون وزیر بهداشت(هر که باشد) توهین کنند، کسی که از قشر خود ما پرستاران است. گویا نمي دانند چگونه حرمت زحمات كساني را  که برای  تشکیل سازمان نظام پرستاری خون دل خورده اند، حفظ کنند.
مثل اینکه سازمان نظام پرستاری همین دو روزه بنا شده است و هيچ زحمتی برای آن كشيده نشده است تا به این مرحله از بلوغ برسد و يك شبه سازمان نظام صنفی پرستاران تشكيل شده است.در حالی  که همین  سازمان در  دوره های  گذشته با پیگیری های مداوم، قوانین مختلفی را برای پرستاران تصویب  کرد و به مقدار  قابل توجهی  نیز به حقوق پرستاران در سالهای گذشته با پیگیری همین سازمان اضافه شد و الان همه این زحمات هیچ تلقی می شود.
متاسفانه بعضي ها با استفاده از تفكر احساسي و تهيج جوانان پرستار و از طرفي با شعار زیبای عدالتخواهي  به دنبال  ایجاد دعوا و جنجال هستند و این شعار را چماقي كرده اند بر سر خودي و ناخودي.
گویی با تمام زمين و زمان دعوا دارند، پزشکان را دشمن خونی تلقی می  کنند. وزير و وزرا را ظالمين روي زمين. معاون وزیر  بهداشت به گفته این آقایان معاون پزشكان شده و  به جاي تدبير و برنامه ريزي و ارتقاء پرستاري گویی هدف اوليه سازمان نظام پرستاری این شده که فقط اعلام كنند ما بي پوليم و فقط هم براي پول كار مي كنم. این افراد به راحتی بر ارتقاي فرهنگي، اجتماعي و تحصيلي جامعه پرستاری كه در سالهاي پر زحمت سازمان نظام پرستاری اتفاق افتاده چشم مي بندند.
اکنون وضعیتی رخ داده است که وقتی در بيمارستانها راه مي رويم، به دليل افكار بچه گانه حاكم در سازمان نظام پرستاري فعلي كه موجب شده ارتباطات خوب تيم پزشكي به ورطه  اضمحلال بيفتد، برخوردهای نادرستی  را شاهد  هستیم.
وقت آن رسیده است که  قدري به خود بياییم. اين قدر پرستاران را بي بضاعت و فقير جلوه ندهیم . اين رشته به همت همين بزرگاني كه الان معاون وزيرند و ساير بزرگان پرستاري كه همگي مايع مباهات و فخر پرستاري هستند، به این  مرحله از پیشرفت رسیده است.
همین  افراد باعث شدند اين رشته از كارداني به PH.D. برسد. آنان راه را براي همگان باز گذاشتند و موقعيت را براي ارتقاء آماده کردند. به جاي بد و بيراه گفتن به همنوعان خود و ديگران بياييد از عقل و منطق استفاده کنیم. و اين اتحاد از دست رفته احیا  کنیم زیرا هرچه بدين منوال ادامه يابد سرانجام آتش شعله ورتر شده و دامن اين گروه زحمتكش را خواهد گرفت. این آتش تر و خشك را با هم مي سوزاند پس تحمل پيشه فرماييد ،دست در دست همه گروه ها راه منطقي و مستند عقل و درايت را براي برون رفت از  این وضعیت اتخاذ فرماييد. از روي احساسات سخن گفتن و جريحه دار كردن روح و روان ديگران و سنگ زدن بر دستاوردهای گذشته، حاصلی جز به انزوا كشيدن پرستاري ندارد، پرستاران خيلي بزرگوارتر از آنند که خواسته های آنان را فقط به مطالبات مالي تقلیل دهیم.
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.