دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۷

قوز قرنیه، بیماری شایع در جوانان و زنان

بیماری قوز قرنیه چشم

سلامت آنلاین- علائمی چون تاری دید، دوبینی و نورگریزی از نشانه‌های هشداردهنده بیماری قوز قرنیه چشم است که معمولا از دوران نوجوانی و اوایل جوانی آغاز می‌شود و در زنان نیز شایعتر است.

یک متخصص چشم پزشکی با اشاره به شیوع بالای قوز قرنیه در ایران، گفت: تاری دید، دوبینی و نورگریزی از علائم ابتلا به بیماری قوز قرنیه است.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ایرنا، قرنیه لایه نازک و شفافی است که در بخش جلویی کره چشم قرار دارد و زلالیه، عنبیه و مردمک را می‌پوشاند. در بیماری قوز قرنیه ، قرنیه نازک شده و حالت مخروطی پیدا می کند. نازک شدن و تغییر حالت قرنیه از کروی به مخروطی منجر به ایجاد نزدیک بینی، آستیگماتیسم نامنظم و در نتیجه کاهش دید می شود.
دکتر بیژن آب آذر افزود: بیماری قوز قرنیه یکی از علل شایع نیاز به پیوند قرنیه است. این بیماری دارای منشاء ژنتیک بوده و در کشورهای آسیای جنوبی از جمله ایران از شیوع بالایی برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد: شروع علائم این بیماری بصورت تاری دید، دوبینی و نورگریزی بوده و معمولا از دوران نوجوانی و اوایل جوانی آغاز می شود و در زنان، کمی شایعتر است.
وی تاکید کرد: در صورت تشخیص زودهنگام بیماری قوزقرنیه با انجام جراحی کراس لینک (پیوند متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه با استفاده از اشعه ماورابنفش و دارو) ، می توان از پیشرفت بیماری پیشگیری کرد.
این چشم پزشک گفت: بیماران نباید پیوند قرنیه نگران باشند زیرا با عملکرد خوب بانک چشم جمهوری اسلامی ایران، بافت قرنیه با کیفیت مناسب به میزان مورد نیاز بیماران در دسترس است.
آب آذر افزود : پیوند قرنیه به معنای جایگزین کردن قرنیه بیمار یا آسیب دیده با بافت قرنیه فرد دهنده است. بافت پیوندی معمولا از فردی که بیماری تهدیدکننده ای نداشته و به تازگی فوت شده، برداشته می شود. این بافت شفاف بوده و در جلوی عنبیه (بخش رنگدانه دار چشم) و مردمک قرار می گیرد.
وی ادامه داد: پیوند قرنیه را برای چهار مورد اصلاح دید بیمارانی که علت کم بینایی آنان بد شکلی یا کدورت قرنیه است، حفظ چشم بیمارانی که دچار نازکی شدید یا سوراخ شدگی قرنیه هستند، برداشت بافت ملتهب و عفونی در عفونت های پیشرفته قرنیه و بهبود ظاهر چشم و همچنین در بیمارانی که دارای لکه های بزرگ قرنیه یا بطورکلی قرنیه سفید یا کدر هستند، به کار می رود.
آب آذر تصریح کرد:خطر عمل پیوند قرنیه مانند سایر عمل های داخل چشمی است و علاوه بر این احتمال پس زدن و نارسایی پیوند وجود دارد. عدم موفقیت در این عمل می تواند ناشی از علل متعددی از جمله نوع پیوند، ماهیت بیماری زمینه ای، سلامت سایر اجزای چشم فرد گیرنده و نهایتا سلامت خود بافت باشد. اما در اغلب موارد نتیجه پیوند قرنیه ،بهبود عملکرد بینایی برای سال های طولانی حتی تمام عمر فرد خواهد بود.
وی گفت: بافت قرنیه یک بافت بدون عروق است به همین دلیل دوره جوش خوردن و بهبود برش پیوند خیلی طولانی تر از برش پوستی است. بنابراین در طول این مدت برای جلوگیری از عفونت با میکرو ارگانیسم ها ، لازم است از قطره های انتی بیوتیکی استفاده شود.
آب آذر یادآور شد: خوشبختانه در حال حاضر با عملکرد خوب بانک چشم جمهوری اسلامی ایران بافت قرنیه با کیفیت مناسب به میزان مورد نیاز جراحان در دسترس است .بنابراین بر خلاف پیوند سایر اعضا بدن ،تاخیر و ماندن در نوبت طولانی برای پیوند قرنیه وجود ندارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.