چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۳

نورپردازی‌هایی که سلامت انسان را تهدید می‌کنند

نورپردازی اتاق خواب چراغ خواب رنگ بنفش زن خوابیده

سلامت آنلاین- یک گروه جهانی از محققان با تهیه اطلسی از نورهای مصنوعی اعلام کرده‌اند که این نورها علاوه بر ایجاد آلودگی نوری، به دلیل ایجاد تغییر در چرخه خواب، سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کنند.


محققان استفاده بیش از حد جوامع امروزی از نورهای مصنوعی را به طوری که موجب آلودگی نوری گسترده شده است، برای سلامت انسان‌ها تهدیدآمیز می‌دانند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ایرنا، رویترز در گزارشی نوشت: اخیرا یک گروه بین المللی از محققان، اطلس جهانی به کارگیری نور مصنوعی را تهیه کردند. اولین نمونه از این اطلس در سال ۲۰۰۱ میلادی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با دقت کمتر از نمونه فعلی تهیه شد.
این اطلس میزان درخشش مصنوعی در آسمان شب را اندازه گیری کرده و میزان نور منتشر شده در اثر استفاده از لامپ‌های الکتریکی را در آسمان شب نشان می‌دهد.
درخشش آسمان، در واقع آلودگی نوری ناشی از به کارگیری چراغ‌های الکتریکی است. این آلودگی موجب شده است که یک سوم از ساکنان زمین قادر به دیدن کهکشان راه شیری در طول شب نباشند. ۶۰ درصد از ساکنان اروپا و ۸۰ درصد از ساکنان آمریکای شمالی قادر به دیدن کهکشان راه شیری نیستند. آلوده‌ترین کشور جهان از نظر نوری، سنگاپور اعلام شده است؛ به گونه‌ای که در این کشور در طول شب به دلیل وجود نور مصنوعی بسیار زیاد، مردمک چشم به طور کامل با تاریکی منطبق نمی‌شود.
به اعتقاد این گروه از محققان، این پدیده پیامدهای مخربی را بر سلامت و محیط زیست ما باقی می‌گذارد. در مناطق آلوده اروپا، آمریکا و آسیا میزان نور در خیابان‌ها به حدی است که تطبیق ساعت طبیعی بدن را با وضعیت شب و روز، با مشکل مواجه می‌کند. انسان نیز مانند سایر موجودات زنده دارای یک چرخه درونی خواب و بیداری است که با سیگنال‌های نور طبیعی یعنی طلوع و غروب آفتاب تنظیم می‌شود و در طول میلیارد‌ها سال تکامل، ایجاد شده است. این چرخه مبنای عمکرد سایر چرخه‌های طبیعی بدن از جمله الگوی تغذیه، فعالیت‌های جسمی، ترشح هورمون‌ها، تنظیم دمای بدن و بسیاری از فرآیندهای زیستی دیگر است. اما آلودگی نوری که از قرن نوزدهم در پی اختراع لامپ و به کارگیری نیروی الکتریسیته برای روشنایی ایجاد شد، موجب برهم زدن چرخه خواب و بیداری و در نتیجه بسیاری از چرخه‌های طبیعی وابسته به آن می‌شود.
عوارضی همچون بدخوابی، اضطراب، انواعی از سرطان‌ها، اختلال حالات روانی، چاقی، دیابت، افسردگی و سرطان سینه به عنوان تنها بخشی از پیامدهای برهم خوردن این چرخه طبیعی در گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.