شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۶

جداسازی بادکنک گوشتی از پشت سر نوزاد آمریکایی! +عکس

کودک

سلامت آنلاین- حدود ۴ سال پیش نوزادی در آمریکا به دنیا آمد که مغزش خارج از جمجمه و در پشت سرش قرار داشت و پزشکان امیدی به زنده ماندن او نداشتند. این نوزاد پس از جراحی، اکنون سالم و همچنان سرزنده است.

«ایزابل گروت» ۴ سال پیش در حالی متولد شد که بخشی از مغزش خارج از جمجمه او رشد کرده بود. پزشکان در اسکنی که در هفته بیستم بارداری گرفتند نشان دادند که این جنین مبتلا به نوعی اختلال مادرزادی موسوم به «آنسفالوسل» است که باعث شده بخشی از مغز او در فضایی خارج از جمجمه رشد کند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دیلی‌میل، پزشکان، نوزاد را با روش سزارین به دنیا آوردند و سه روز بعد از تولد او را تحت عمل جراحی بسیار حساسی قرار دادند. آنها ۲۵ درصد شانس زنده ماندن برای «ایزابل» قائل بودند و تصور می‌کردند در صورتی که او زنده بماند، با معلولیت شدید روبرو خواهد بود اما در حال حاضر بعد از گذشت ۴ سال از آن ماجرا، این دختر خردسال همچنان در سلامت است و می‌تواند راه برود و بدود.

پدر و مادر «ایزابل» زمانی که متوجه نقص مادرزادی او شدند هرگز به فکر سقط او نیافتادند. پزشکان یک ماه پیش از موعد مقرر، او را به دنیا آوردند. آنها سه روز بعد از تولد، «ایزابل» را تحت عمل جراحی قرار دادند و توانستند با موفقیت کیسه ایجاد شده در پشت سرش را جدا کنند و بخش کوچکی از مغز او را که خارج از جمجمه قرار داشت، به داخل برگردانند. آنها در ابتدا نمی‌دانستند چه مقداری از مغز خارج از جمجمه قرار گرفته اما با اسکنی که از مغز انجام دادند دریافتند که فقط بخشی از جسم مغز خارج از جمجمه قرار گرفته و بیشتر حجم کیسه را مایعات تشکیل داده است.

«ایزابل» ۱۳ روز بعد از بیمارستان مرخص شد و والدینش نگران آینده او بودند اما بعد از مدتی، او بهبودی سریعی یافت؛ به طوری که در ۹ ماهگی توانست به راحتی بنشیند و در ۱۸ ماهگی نیز اولین قدم‌هایش را برداشت.

تکلم او هم در ابتدا کمی آهسته بود اما در حدود ۳ سالگی توانست جملات کامل را بیان کند. پزشکان دو عمل جراحی دیگر نیز در ۲ و ۳ سالگی وی انجام دادند تا مشکلات بینایی «ایزابل» را اصلاح کنند.

«آنسفالوسل» نوعی برآمدگی کیسه‌مانند از مغز و غشاهای پوشاننده آن است که از طریق سوراخی که در جمجمه ایجاد شده به بیرون راه پیدا می‌کند. این حالت زمانی رخ می‌دهد که طناب عصبی که تشکیل دهنده مغز و نخاع است، در مراحل اولیه بارداری به طور کامل مسدود نمی‌شود. این اختلال سالانه در هر ۱۰ هزار کودک آمریکایی، تنها در یک نوزاد اتفاق می‌افتد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)