سه‌شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۲

بازنشستگان حوادث کار را دریابیم

سیروس خلیل‌زاده/عضو کانون بازنشستگی گیلان

کراپ‌شده - سیروس خلیل زاده

امروزه سالمندی و پیری یکی از بحران های پیش روی جوامع انسانی قلمداد می‌شود، امید به زندگی افزایش یافته و اگر امکانات رفاهی برای بازنشستگان فراهم نشود، در آینده وضعیت قرمز حکمفرما می شود. . در این بین  بحث حوادث ناشی از محیط کار اندکی هم بسیار مهم است.. این حوادث ابعاد وسیعی داشته و تأمل نسبت به آن، از آغاز تا انتها، کاری کارشناسانه خواهد بود.

جامعه هدف مورد نظر نگارنده، افرادی‌ است که بر اثر حوادث محیط کار، ازکارافتاده شده‌اند و یا سال‌های پیریِ خود را با عواقبِ ناشی از آن حوادث و با سختی و مرارت طی می‌کنند و یا آنکه بر اثر این حوادث جان خود را از دست داده و مشکلات عظیمی برای خانوادة خود به یادگار گذاشته‌اند. سؤال این است که آیا جامعه نگاهی ویژه به این افراد و یا بازماندگان آنها دارد؟

اگر بخواهیم با نگاه تقصیر و مقصّر موضوع را دنبال کنیم، احتمالا به نتیجه‌ای نخواهیم رسید و چه بسا شاید نوعی مزاح هم به نظر برسد. باید بپذیریم بخشِ مهمی از حوادث به اجتماعی که خود آن را ساخته‌ایم برمی‌گردد و باید گفت که یکی از همین اجتماعات سازمان‌یافته می‌تواند راه‌گشا و پیگیرِ این مهم باشد.

درست است که صندوق‌های بازنشستگی و یا دولت با کمک قوانین جاریِ کشور و با پرداخت دیه به افرادِ حادثه‌دیده به مساله رسیدگی نموده و به نوعی کمک‌حالِ فرد مصدوم، چه شاغل و یا بازنشسته شده است، اما چون دیدگاهی آمیخته با رأفت و شفقت به دنبال این جریان در کار نیست، متأسفانه فرد مصدوم و افرادِ خانوادة وی به مرور به دست فراموشی سپرده می‌شوند و در بعضی موارد به همین نسبت، به طور نظام‌مند و هدف‌دار به عللِ حوادثی از این دست پرداخته نخواهد شد. به عبارتی جامعه هم‌چنان تجربه‌های ناگوارِ حادثه‌ساز را بار دیگر تجربه خواهد کرد.

به‌نظر می‌رسد باید اصلی را در مدیریتِ شایسته سالارانه مورد توجه قرار داد که به این عزیزان توجه ویژه صورت گیرد و ما‌بازای آن را در حقوق ماهیانه به نسبت خسارتی که دیده‌اند دریافت کنند و از طرفی بکوشیم کارگروهی را تعریف نماییم تا به‌واسطۀ حوادث، حتی به بیان تلخ هم که شده، برای فهم و درکِ جوانان و نوجوانان، جنبه‌ای پندپذیر داشته باشد و داستانِ «مارگزیده‌ از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود» برای همه ملموس گردد.

امروز روز تکریم بازنشستگان است، به  همین بهانه به بازنشستگان صدمه دیده  از حوادث کار توجه ویژه کنیم که آنها بسیار شایسته و سزاوار تکریمند.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.