یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۴

آمارهای ناروشن در حوزه مبارزه با مواد مخدر

کراپ‌شده - عباس دیلمی زاده

عباس دیلمی زاده/ مدیرعامل جمعیت خیریه "تولد دوباره"

امروز روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است، موادی که مانند سرطان به جان جوامع انسانی افتاده و جوانان را  به گرداب نابودی می کشاند. البته آمار معتادان و میزان مصرف مواد مخدر در کشور ما همچنان غیر شفاف است، در حوزه مقابله با اعتیاد به مستندات علمی دقیق نیاز داریم، اما متاسفانه این روزها بسیاری از اظهارنظرهایی که در حوزه اعتیاد می شود، فاقد مستندات علمی است. 

باید در نظر داشت که برای حل مساله اعتیاد، در وهله اول باید مساله اعتیاد را درست ارزیابی کرده باشیم و گفته های ما مبتنی بر آمارهای دقیق و داده های مبتنی بر شواهد باشد، اما هنوز در این حوزه دچار مشکل هستیم.

مثلا گفته می شود که از سال ۸۶ تا سال ۹۰ جمیعت زنان معتاد در کشور ما دو برابر شده است، در حالی که این آمارها غلط است، زیرا شیوع شناسی اعتیاد که در سال ۸۶ و سال ۹۰ انجام شده، با شیوهای متفاوت و جمعیت های آماری مختلف انجام شده است. بنابراین نمی توان به این آمارها چندان استناد کرد. به همین دلایل است که بارها تاکید کرده ایم که ما نیاز به یک نظام جامع و دقیق آماری در سطح کل کشور داریم تا شرایط اعتیاد در کشور را به شکل علمی رصد کنیم.

نکته مهم دیگری که نباید از یاد برود این است که الگوی مصرف مواد مخدر در کشور ما به سمت الگوهای پرخطر رفته و مصرف مواد مخدر صنعتی افزایش یافته است. همین تغییر الگوی مصرف هم سبب شده که شیوع رفتارهای پرخطر در بین گروهی از معتادان بیشتر شود.

برای مقابله با این وضعیت، در ابتدا باید تغییر الگوی مصرف مواد مخدر به سمت الگوهای کم خطر را در اولویت قرار دهیم. همچنین نیاز است که تعداد مراکز کاهش آسیب اعتیاد از منظر کمی و کیفی افزایش پیدا کند، اما در کشور ما هنوز تعداد این مراکز کاهش آسیب، متناسب با وضعیت فعلی اعتیاد در کشور نیست. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.