سه‌شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۲

اثرگذاری سابقه خانوادگی در ابتلا به سرطان پروستات

علامت نماد روبان سرطان پروستات مردان

سلامت آنلاین- مطالعه‌ای جدید نشان داده است مردان با پدر یا برادرانی که به سرطان پروستات مبتلا شده‌اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.به گفته محققان، مردهایی که در میان اعضای خانواده آنها پدر یا برادرانشان سابقه ابتلا به سرطان پروستات داشته‌اند دوبرابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ارانددورلد، محققانی از دو دانشگاه یومیا و لوند در سوئد در همکاری مشترکی متوجه وجود خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی شده‌اند که یک یا چند تن از اعضای مرد در خانواده آنها پیشتر مبتلا به همین سرطان بوده است. آنها با مطالعه اطلاعات ۵۰ هزار مرد در سوئد و بررسی وضعیت ابتلا به سرطان پروستات میان پدر یا برادرانشان کشف کردند که ۳۰ درصد افزایش خطر برای مردانی وجود دارد که یکی از اعضای خانواده آنها قبل از سن ۷۵ سالگی به این سرطان دچار شده است؛ موضوعی که در میان مردانی بدون سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات تنها ۱۳ درصد گزارش شده است.
محققان همچنین گفته‌اند در این مطالعه مشخص شده است مردانی که یکی از برادرنشان دچار این سرطان شده است همچنین ۹ درصد بیشتر در معرض خطر قرار داشتند. در این میان احتمال ابتلا به شکل تهاجمی این سرطان ۵ درصد بود. علاوه بر آن، خطر در مردهایی که دو نفر، یعنی برادر و پدرشان گرفتار این سرطان شده بودند تا سه برابر افزایش را نشان می‌داد.
یافته‌های این تحقیق در Journal of the National Cancer Institute منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)